افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 13 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

اعتراف ناتو به کشتن کودکان در عملیات هوایی اخیر در افغانستان!

در این حمله هوایی که روز چهارشنبه در نزدیکی روستای جیاوا در شرق ایالت کاپیسا رخ داد، چند کودک افغان کشته شدند، این در حالی بود که این حادثه بر افزایش تنش میان دولت افغانستان و سران ناتو در مورد کشته شدن مردم غیر نظامی افغانستان در اثر حمله ناتو بیش از پیش دامن زد. در شرایطی که این مسئله در پنج سال اخیر همواره مورد اختلاف دو طرف بوده است.

بر اساس این گزارش، فرماندهی ناتو در بیانیه خود در این زمینه مدعی شده است: نیروهای ناتو در این حمله که با هدف اجرای عملیات بر ضد یک گروه شورشی در منطقه انجام شده بود، به اشتباه موجب کشته شدن چند کودک شده اند.

ژنرال کارستن ژاکوبسن در این باره مدعی شده است: ارزیابی های ما در این مورد نه مورد تایید قرار می گیرد و نه رد می شود، چرا که حمله ما با یک اطمینان منطقی انجام شد. اگرچه کشته شدن کودکان و غیر نظامیان غیر مرتبط با گروه های مسلح یک تراژدی محسوب می شود.

مقامات دولت افغانستان تصاویر مربوط به اجساد هشت پسر بچه کشته شده در اثر حملات ناتو را که هفت نفر آنان بین شش تا 14 سال سن داشتند، به نمایش گذاشته اند. این کودکان در شرایطی مورد حمله قرار گرفته و کشته شده اند که در حال چوپانی در کوهستان‌های سرد و برفی بودند و تنها با هدف گرم شدن، آتشی روشن کرده بودند.

محمد طاهر صافی یکی از اعضای پارلمان افغانستان که از سوی حامد کرزی رییس جمهور برای تحقیق در این زمینه به منطقه اعزام شده است، در این باره می گوید: سوال این است که گناه این کودکان که کشته شدند، چه بود؟ ایا این کودکان حق زندگی نداشتند؟

وی در ادامه سخنان خود تصریح می کند: این حمله در شرایطی انجام شد که سربازان فرانسوی از اجرای عملیات هوایی در منطقه نزدیک این روستا منع شده بودند.

گفتنی است در پی افزایش تلفات غیر نظامیان در اثر حمله های ناتو، محبوبیت حامد کرزی در افغانستان به شدت کاهش یافته است.

 

 

 

 

قطره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار