افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 25 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

اعتراض کننده گان 7 و 8 ثور را روزهای سیاه در تاریخ افغانستان خواندند

صدها تن از اعضای حزب همبستگی افغانستان صبح روز گذشته درمقابل قصردارالامان شهرکابل، تجمع اعتراضی کردند.

 

اعضای حزب همبستگی افغانستان تاکید دارند که افغانها باید خود سرنوشت شان را رقم بزنند وعاملین کشتار افراد ملکی در چهار دهه گذشته را حداقل در ذهن های خود، محاکمه کنند.

 

صدها تن ازهواداران این حزب، صبح روز گذشته در اعتراض به پیامد های ناگوار هشت و هفت ثور در مقابل قصر دارالامان شهر کابل، تجمع کردند.

 

حفیظ راسخ عضو شورای رهبری حزب همبستگی افغانستان، هشت و هفت ثور را دو روز سیاه در تاریخ افغانستان خواند:

 

” امروز تمامی مردم ما بخاطر همین دو روز سیاه است که جان های خود را از دست می دهند و به بدبختی های مختلف روبرو استند، هفت ثور کودتای که به حمایت و پشتیبانی شوروی سابق انجام شد، هزاران انسان را به پولیگون دفن کردند و هزاران تن دیگر را از طیاره به دریا ها پرتاب کردند، این جنایت هنوز ادامه داشت که متأسفانه در هشتم ثور، جنایت کاران هشت ثور با استفاده از مقاومت و جهاد مردم به تیکه داری پرداختند، دست را با مزدوران روس یکجا کرده کابل را به حمام خون مبدل کردند.”

 

به باور آقای راسخ، یگانه راه محاکمه عاملین این گونه کشتار های عمدی مردم بی گناه در افغانستان، حفظ اتحاد و ایستاده گی مردم در مقابل ظلم و استبداد می باشد.

 

در تاریخ افغانستان از 7 ثور 1357 هجری شمسی به عنوان ایجاد حکومت کمونستی به حمایت شوروی سابق و 8 ثور 1371 پیروزی حکومت مجاهدین علیه حکومت داکتر نجیب الله، یاد آوری شده است.

شماری از مردم عام می گویند که همین دو روز سبب شد تا در چهار دهه گذشته حدود دو میلیون فرد بی گناه در نقاط مختلف افغانستان کشته شوند.

 

عزت الله یکی از قربانیان هشت ثور1371 گفت، در جنگ های داخلی، دارایی و جگر گوشه اش را از دست داده است:

 

” دوکانم را چور کردند و سپس به خانه ام دست اندازی صورت گرفت که یک تعداد شان در بالا حصار خود را گرفتند و تعداد دیگر شان در درمسال هندوها ( عبادت گاه) خود را جابجا کردند، پس از شنیدن سر و صدای مردمی و انفجار من و خانمم در بام خانه بالا شدیم که یک راکت به خانه ما اصابت کرد، خودم، خانم و طفلک هایم زیر خاک شدیم، سپس دیدم که یک دخترکم چره خورده و جابجای شهید شده، پای یکی دیگرش معیوب شده و خودم هم چندین چره خوردیم و همان وقت دست و پایم فلج شده بود.”

 

این داغ دیده از جنگ های داخلی در کشور تاکید دارد که مردم باید رهبری حکومت را به دست گیرند و سرنوشت شان را خود رقم بزنند.

 

در تجمع اعتراضی روز گذشته در تقبیح هشت و هفت ثور، نمایشی هم اجرا گردید که چگونگی شکل گیری و وضعیت حکومت ها در چهار دهه گذشته در افغانستان را منعکس ساخت.

 

گرچه همه ساله از هشتم ثور با راه اندازی محافل مختلفی از سوی حکومت و برخی نهادها به عنوان روز پیروزی مجاهدین در افغانستان تجلیل به عمل می آید، اما عدۀ از مردم عام این روز را نیز همانند هفتم ثور، عامل بدبختی افغان ها می خوانند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار