- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

اعتراض ولسی جرگه به حمایت حکمتیار از قوماندان جنایتکار حزب اسلامی

حکمتیار داعش [1]

حکمتیار از حکومت خواسته تا با قوماندان جنایتکار حزب اسلامی در بغلان مدارا کند.

در حالی که قوماندان حزب اسلامی در بغلان مرتکب جنایت مختلف شده و به اختطاف گریی نیز متهم است اما حکمتیار از حکومت خواسته است تا با جنگجویان این حزب در شمال مدارا کند.

افراد وابسته به میرویس قوماندان حزب اسلامی در بغلان اعضای خانواده حاجی امان اتمانزی مشاور ریاست جمهوری را ربوده بودند.

بر اساس این راپور نیروهای خاص امنیت ملی پس از دو ماه اعضای خانواده حاجی امان را از پایگاه جنگجویان حزب اسلامی در بغلان نجات دادند.

نیروهای امنیت ملی افراد میرویس قوماندان سرشناس جنگجویان حزب اسلامی در بغلان را نیز بازداشت کردند اما حکمتیار رهبر حزب اسلامی از حکومت خواسته است تا این افراد هر چه سریعتر آزاد شوند.

داود قرارداد رییس کمسیون امنیت داخلی ولسی جرگه اظهار داشت: حکمتیار از رهبری حکومت وحدت ملی خواسته است تا جنایات حزب اسلامی در شمال را نادیده بگیرد.

بر اساس اظهارات این عضو ولسی جرگه، حکمتیار با بیان اینکه پیش از این اقوام تاجک و ازبک نیز در شمال افغانستان زورگویی کرده اند از حکومت خواسته است از برخورد با جنگجویان حزب اسلامی نیز خودداری کند.

رییس کمسیون امنیت داخلی ولسی جرگه از حکومت وحدت ملی خواست در اینگونه موارد به فشارهای سیاسی رهبران احزاب تن نداده و عدالت را اجرا کند.

کمال ناصر اصولی نماینده مردم خوست در ولسی جرگه با اشاره به حکمتیار اظهار داشت رهبران سیاسی از قومیت من‌حیث ابزار حمایت از جنایتکاران استفاده می‌کنند.

وی افزود: میرویس قوماندان حزب اسلامی در بغلان مرتکب اختطاف گری شده و حکومت باید با جنگجویان حزب اسلامی در شمال کشور برخورد کند.

از سوی دیگر، برخی از نماینده گان نیز از عملکرد حکومت در اجرای توافق‌نامه صلح با حزب اسلامی انتقاد کرده و عدم خلع سلاح جنگجویان حزب اسلامی را عامل ناامنی در مناطق مختلف افغانستان دانستند.

ولایات بغلان و تخار از ولایتی محسوب می‌شوند که قوماندانان حزب اسلامی حکمتیار در آنجا نفوذ گسترده‌ای دارند و جنگجویان این حزب هنوز هم به فعالیت‌های مسلحانه خود ادامه می‌دهند.

پیش از این نیز جنگجویان بشیرقانت قوماندان حزب اسلامی در ولایت تخار مکاتب را مسدود کرده و با حمله به مسجد جامع چاه‌آب در این ولایت ده‌ها نمازگزار را به شهادت رسانده بودند.

برخی از کارشناسان بر این باورند که همسویی اشرف غنی با حکمتیار سبب شده که با وجود توافق‌نامه صلح و حضور قانونمند وی در پایتخت، حزب اسلامی با پشت پا زدن به مفاد توافق‌نامه همچنان به فعالیت‌های نظامی خود در شمال ادامه ‌دهد.