افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 1 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

اعتراض وزارت امورخارجه نسبت به برخورد پولیس بلغاریا با مهاجرین افغان

وزارت خارجه

 

وزارت امور خارجه، با اعتراض به برخورد پولیس بلغاریا با مهاجرین افغان، از این کشور خواسته است تا ضمن رعایت حقوق مهاجرین به این رویداد رسیدگی کند.

 

وزارت امور خارجه در خبرنامه یی که به دسترس آژانس خبری پژواک قرار گرفته، گفته است که نصیر احمد اندیشه معین اداری این وزارت روز گذشته در دیدار با نیکولای دیمیتروف، شارژادافر سفارت بلغاریا در کابل، نسبت به وقوع این رویداد اعتراض کرده است.

 

اندیشه ضمن ابراز امتنان از همکاری های بلغاریا با افغانستان در ۱۵ سال گذشته، تشویش و نگرانی حکومت افغانستان را در زمینه برخورد پولیس بلغاریا با مهاجرین افغان که در “کمپ هارمانلی” در نزدیک مرز ترکیه بسر می برند با وی در میان گذاشت.

 

معین وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد که حکومت افغانستان از حکومت بلغاریا می خواهد تا “با درنظرداشت روابط نیک سیاسی میان دو کشور و همچنان احترام و رعایت حقوق و کنوانسیون های بین المللی مهاجرین، با اتباع افغان برخورد نیک(داشته باشد) و به مشکلات آن ها رسیدگی صورت کند.”

 

دیمیتروف نیز ضمن ابراز تأسف عمیق خود در این مورد گفت:” این رویداد توسط بعضی افراد و اشخاص احساساتی آغاز شده که بعد از آن پولیس بلغاریا غرض کنترول و ایجاد نظم مداخله کرده است.”

 

به گفته شارژدافیر سفارت بلغاریا در کابل، در این رویداد پرچم این کشور توسط یک مهاجر سوختانده شده است.

 

با وصف این، نیکولای دیمیترف تصریح نمود که تشویش و نگرانی افغانستان را به اطلاع مقام های کشورش خواهد رساند.

 

وی درعین حال گفت که در نظر دارد تا به ارتباط این قضیه و رسیدگی اساسی به آن، زمینه گفتگوی تلفونی میان مقام های عالی کشورش را با مقام های افغان فراهم سازد.

 

در کمپ مذکور حدود سه هزار مهاجر زندگی می کنند که بیشتر آنها افغان هستند. گفته می شود که روز پنج شنبه گذشته در این محل میان مهاجرین افغان و پولیس درگیری صورت گرفت که بر اثر آن شمار زیادی از مهاجرین زخمی و لت و کوب شده اند و برخی از نیروهای پولیس نیز آسیب دیده اند.

مقام های بلغاریا گفته اند که تا اکنون حدود ۴۰۰ تن از مهاجرین به اتهام ایجاد جنجال و به خطر انداختن سلامت دیگران بازداشت شده اند و احتمال می رود تعدادی از آنان به افغانستان اخراج شوند.

 

منابع محلی می گویند که مهاجرین افغان قصد دارند از بلغاریا که یکی از کشورهای فقیر اروپا به حساب می آید به سوی اروپای غربی بروند اما حکومت این کشور با مسدود کردن مرزهایش، مانع ادامه ادامه مهاجرت آنان شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار