افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 20 سپتامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

اعتراض به ساخت فیلم توهین آمیز در بامیان

هزاران تن از مردم بامیان در اعتراض به ساخت فیلم امریکایی علیه مسلمانان، دست به تظاهرات زدند.

هزاران تن از مردم بامیان در اعتراض به ساخت فیلم امریکایی علیه مسلمانان،پیش از چاشت امروز تظاهرات کردند.
مظاهره چیان با سردادن شعارهای “جهان اسلام اتحاد اتحاد، صل علی محمد، لبیک یا محمد” خواستار به محاکمه کشاندن عاملان ساخت فیلم توهین آمیز به پیامبر اسلام شدند.

این تظاهرات که از سوی شورای علمای شیعه مرکز بامیان راه اندازی شده بود، از مسجد جامع شهید مزاری آغاز شده و تا چوک شهید مزاری ادامه داشت.
محمد سجاد محسنی سخنگوی شورای علمای بامیان در پایان اعتراض گفت:”مسلمانان با الهام از مکتب تمدن ساز و صلح خواه اسلام، ملزم به احترام به عقاید و مقدسات ادیان دیگر هستند، اما در عین حال کوچکترین اهانت به دین و مقدسات خودشان را تحمل نکرده و واکنش سختی نشان خواهند داد”.
او افزود، مردم بامیان، با راه اندازی تظاهرات مسالمت آمیز، انتشار فیلم توهین آمیز به ساحت مقدس پیامبر اسلام را یک عمل ضد انسانی، سو استفاده از آزادی بیان و توهین به تمام ادیان دانسته و همنوا با تمام امت اسلامی ساخت این فیلم توسط فیلمساز امریکایی را محکوم می کنند.
به گفته او؛ احترام به ادیان و مذاهب یکی از اصول مسلم و پذیرفته شده جهانی است که اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز به آن تاکید کرده است”.
در تظاهرات امروز شماری از جوانان شعارهای ضد امریکایی نیز سرداده و عکس های بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده امریکا را به آتش کشیدند.
با این حال، محمد سجاد محسنی سخنگوی شورای علمای بامیان می گوید که ستاد برگزاری تظاهرات، نوعیت شعارها را از قبل مشخص کرده بود و قرار نبود چنین شعارهایی سرداده شود.
او تاکید کرد که در حین راهپیمایی عده ای از جوانان خون گرم به جمع مردم معترض، پیوسته و با سردادن شعارهای ضد امریکایی، عکس ها و “آدمک” بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده امریکا را به آتش کشیدند.
به گفته سخنگوی شورای علمای بامیان، اعضای ستاد برگزاری تظاهرات به زودی وارد عمل شده و حالت را کنترول کردند.
در اعلامیه ای که از سوی معترضان به نشر رسیده از دولت ایالات متحده امریکا خواسته شده که از انتشار کامل فیلم توهین آمیز به پیامبر اسلام جلوگیری کرده و برای محاکمه عاملان و سازندگان آن، اقدمات مناسب و جدی را روی دست گرفته و قوانین سخت گیرانه ای را برای جلوگیری از سو استفاده از  آزادی بیان نیز تصویب کند.
در بخش دیگری از اعلامیه از دولت افغانستان نیز خواسته شده در صورتی که حکومت امریکا اقدام مناسب را بر علیه سازندگان این فیلم اهانت آمیز انجام ندهد، کابل باید در مورد پیمان استراتیژیک با این کشور، تجدید نظر کند.

پس از آن شماری از شهروندان مصر، لیبیا، تونس، ایران، یمن، افغانستان و برخی کشورهای اسلامی دست به تظاهرات اعتراض آمیز زدند.
اعتراضات مسلمانان در برخی از کشورها با خشونت هایی نیز همراه بود که در نتیجه سفیر امریکا در لیبیا و سه دیپلمات دیگر این کشور در شهر بنغازی کشته شدند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار