افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 28 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

اظهار بی خبری وزارت خارجه پاکستان از حضور هیات طالبان در این کشور

اعزاز چودری

وزارت خارجه پاکستان اعلام کرده است که از حضور هیات گروه طالبان در پاکستان اطلاع ندارد.

اعزاز چودری، مدیر کل وزارت امور خارجه پاکستان در نشست خبری در اسلام آباد، پایتخت، در پاسخ به سوال‌های روزنامه‌نگاران در این مورد که هیات طالبان از چه موقفی در مورد پناهندگان و مشکلات مرزی با دولت پاکستان صحبت می‌کند، گفت: “من در مورد آمدن این هیات به پاکستان هیچ اطلاعی ندارم. بنا پاسخی هم به این سوال‌های شما ندارم.”

دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر دیروز اعلام کرد که هیاتی از طالبان در پاکستان است و هدف از سفر آنها حل مشکلات مهاجرین افغان، موضوعات مرزی، بخصوص رهایی ملا برادر آخند و شماری از زندانیان افغان در پاکستان است.

بعضی منابع گفته‌اند که این هیات با هدف مذاکره با نمایندگان دولت افغانستان که قرار بود دیروز برگزار شود، به پاکستان آمده‌اند اما این مذاکرات به تاخیر افتاده است.

در همین حال دوا خان مینه‌پال، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان، گفت که دولت افغانستان از پاکستان ابتدا “عمل” می‌خواهد و بعد می‌تواند صادق بودن حرفهای این کشور را باور کند.

آقای مینه‌پال گفت: “تا زمانی‌که پاکستان به تعهداتش در چارچوب گروه چهارجانبه صلح عمل نکند و علیه آن گروه‌هایی که در خاک این کشور حضور دارند و به دعوت صلح با جنگ پاسخ داده‌اند، اقدام نکند، مذاکره با طالبان به واسطه پاکستان ضیاع وقت است.”

در پی حمله خونین طالبان در ۳۱ حمل، رئیس جمهوری افغانستان نشست مشترک شورای ملی این کشور را دعوت کرد و در یک سخنرانی خط مشی جدید دولتش را در ارتباط با طالبان، روند صلح و رابطه با پاکستان توضیح داد. او از طالبان با عنوان گروه تروریستی نام برد و از برخورد جدی‌تر دولت با این گروه به شمول اجرای حکم اعدام شماری اعضای زندانی آن خبر داد.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت که براساس توافقات گروه چهارجانبه صلح، پاکستان متعهد شده که اگر طالبان به مذاکرات جواب رد بدهند، این کشور علیه پناه‌گاه‌های این گروه در این کشور عملیات خواهد کرد و اکنون افغانستان منتظر است تا پاکستان به تعهداتش عمل کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار