- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

اظهارات کابلوف درباره افغانستان غیر مسئولانه است!

[1]

معاون سخنگوی رییس جمهور غنی در واکنش به اظهارات اخیر نماینده پوتین گفت: اظهارات کابلوف درباره افغانستان غیر مسئولانه است و مداخله در امور داخلی حکومت افغانستان محسوب می‌شود.

ضمیر کابلوف نماینده پوتین و مقام وزارت خارجه روسیه گفته بود که امریکا با افغانستان مانند یک مستعمره رفتار می‌کند و کاری از پیش نمی‌برد پس باید از افغانستان خارج شود.

نجیب‌الله آزاد معاون سخنگوی رییس جمهور غنی در واکنش به این موضوع گفت: اظهارات کابلوف درباره افغانستان غیر مسئولانه است و مداخله در امور داخلی حکومت افغانستان محسوب می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد که نیروهای امریکایی در افغانستان بر اساس قرارداد استراتیژیک برای مبارزه با تروریزم حضور دارند و امریکا کشور متحد افغانستان محسوب می‌شود.

معاون سخنگوی اشرف غنی گفت: امریکا شریک مهمی در مبارزه با تروریزم برای افغانستان و منطقه محسوب می‌شود.

آزاد ابراز امیدواری کرد که مقامات روسی از مطرح کردن دوباره این اظهارت در آینده خودداری کنند.

ضمیر کابولف اخیرا در مصاحبه‌ای گفته بود که روسیه تاکنون برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان عجله‌ای نداشته اما امروز مشاهده می‌شود که این نیروها در افغانستان کاری نمی‌کنند پس همان بهتر که بگذارند و بروند.

به گفته این مقام روسی، ارگ سفید به طور جدی خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان را دنبال می‌کند که این موضوع نشان می‌دهد امریکا به دنبال چیز دیگری در افغانستان است.

این در حالی است که موضوع خصوصی سازی جنگ از سوی رهبران حکومت وحدت ملی مورد استقابل قرار نگرفته و سیاستمداران افغان نیز این پلان را به معنی ادامه کشتار مردم افغانستان دانسته‌اند.

طالبان نیز در واکنش به این پلان در نامه‌ سرگشاده‌ای به دونالد ترمپ نوشته است که نیروهای نظامی شرکت‌های خصوصی نیز مانند عساکر امریکایی در مبارزه با این گروه کاری از پیش برده نخواهند توانست.

این موضع در حالی حساسیت روسیه را برانگیخته که شرکت‌های خصوصی مانند بلک‌واتر طرف اصلی قرارداد سازمان‌های استخباراتی امریکا برای کارهای کثیف هستند، زیرا حتی قوانین دولت امریکا را نیز دنبال نمی‌کنند.