افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 26 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

اظهارات ضد پاکستانی ترمپ، بی اساس است!

پاکستان

کمیته امنیت ملی پاکستان، طی اعلامیه ای از امریکا خواست که به مبارزه جدی و بدون تبعیض پاکستان علیه تروریست‌ها اعتماد کند.

کمیته امنیت ملی پاکستان در جلسه‌ای با حضور عالی‌ترین مقامات سیاسی، نظامی و امنیتی این کشور، اظهارات اخیر ضدپاکستانی ترمپ را بی اساس دانست و تاکید کرد با مقصر دانستن پاکستان، گره هایی که امریکا در افغانستان ایجاد کرده، باز نخواهد شد.

این جلسه که به ریاست شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان و با حضور قمر جاوید باجواه قوماندان اردو و عالی‌ترین مقامات سیاسی، امنیتی و نظامی پاکستان تشکیل شده بود، ساعت‌ها ادامه یافت و اشتراک کننده گان در این جلسه با صدور اعلامیه ای، تاکید کردند: پاکستان نیازی به کمک های مالی یا تجهیزاتی امریکا ندارد بلکه از امریکا می‌خواهد به مبارزه جدی و بدون تبعیض پاکستان علیه تروریست‌ها اعتماد کند.

در اعلامیه آمده است که امریکا به قربانیانی که پاکستان در راه مبارزه با تروریزم تقدیم کرده احترام بگذارد و بداند که پاکستان بیش از 120 ملیارد دالر در مسیر مبارزه با تروریزم متحمل خسارت های مالی شده است.

به راپور داون، در جلسه یاد شده همچنین به صراحت اعلام شد: ادعای های مکرر امریکا مبنی بر کمک های چندملیارد دالری آن به پاکستان، صرفا ادعاهایی گمراه کننده است.

در این اعلامیه تأکید شد، امریکا باید بداند مبالغ پرداخت شده به اسلام‌آباد کمک بلاعوض نبود بلکه تنها بخشی از مصارفی است که بخاطر استفاده از امکانات زمینی و کریدورهای هوایی پاکستان از سال 2001(از زمان حمله امریکا به افغانستان) تاکنون، باید به پاکستان می‌پرداخت بنابراین کمک مالی محسوب نمی‌شود.

مقامات سیاسی، نظامی و امنیتی پاکستان در اعلامیه پایانی این جلسه، امریکا را مسئول حضور گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان دانسته و تاکید کردند: پاکستان بطور خاص، از امریکا می‌خواهد اقدامات عاجل و موثر برای از بین بردن پناهگاه های امن تروریست‌ها از جمله تروریست هایی که مسئول ناامنی و ترور در پاکستان هستند، انجام دهد.

در جلسه کمیته امنیت ملی تاکید شد که پاکستان خواستار صلح و ثبات افغانستان است زیرا منافع ملی خود را در صلح و آرامش افغانستان می‌داند.

در بخشی از اعلامیه صادره از سوی کمیته امنیت ملی پاکستان آمده است: طی سال‌ها، پاکستان با امریکا و افغانستان برای ارتقای صلح در افغانستان از طریق مذاکره همکاری کرده و همچنان معتقد است مذاکره بهترین راه برای ایجاد ثبات در این کشور است.

کمیته امنیت ملی پاکستان همچنین بر اراده قاطع این کشور برای دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود تاکید کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار