افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 28 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

اظهارات تند جنرال علیه حکومت وحدت ملی…

دوستم

 

آقای دوستم می گوید: “ما با تقسیم کردن ۵۰-۵۰ قدرت مخالف بودیم، این دلیلی بزرگی است که امروز میان نهاد های امنیتی هماهنگی وجود ندارد”.

 

 

جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری می گوید، حاکمیت حکومت وحدت ملی تنها به جاده های قیر ریزی خلاصه شده، متباقی خاک افغانستان توسط پاکستان اداره می شود.

 

نبود هماهنگی میان نهاد های امنیتی نیز ریشه در انگیزه های سیاسی دارد، که به باور جنرال دوستم سرچشمه های آن به دو رهبر حکومت وحدت ملی بر می گردد.

 

آقای دوستم می گوید: “ما با تقسیم کردن ۵۰-۵۰ قدرت مخالف بودیم، این دلیلی بزرگی است که امروز میان نهاد های امنیتی هماهنگی وجود ندارد”.

 

معاون اول ریاست جمهوری با انتقاد از این وضعیت هشدار می دهد، که پیامد سیاسی شدن نهاد های امنیتی میان دو تنظیم این است، که تنها حکومت بتواند به جاده های قیر ریزی حاکمیت داشته باشد.

 

وی می گوید: “آیا رییس جمهور از آمریکا، آلمان و فرانسه می تواند بخواهد که کشور را اداره کنند یا خیر، ما حتی از سرک های قیر خود اطمینان نداریم، متباقی ملت را پاکستان گرفته است”.

 

تقسیم پول های سیاه میان دو رهبر حکومت اتهام دیگری است که آقای دوستم به آن اشاره می کند، اما جزیات اش را بیان نمی کند که این پول های سیاه از کدام مجرا به دست میاید.

 

جنرال دوستم هشدار می دهد، در صورت ادامه روند تقسیم قدرت باید به وی نیز سهم داده شود، چنان که وی خواستار معرفی ده سفیر از جانب خود است، اما ارگ ریاست جمهوری می گوید، آقای دوستم در تمام تصامیم کشور حضور فعال دارند.

 

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهور می گوید: “جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری کشور است و در تمام بخش های حکومت نقش فعال و اثر گذار اش را دارد”.

 

معاون نخست ریاست جمهوری بار ها از تقسیم قدرت نا عادلانه میان طرف های شامل در حکومت وحدت ملی ابراز نگرانی کرده بود، اما این بار نخست است، که این مقام ارشد ریاست جمهوری با صراحت و اتهام سخن می زند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار