- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

اظهارات تازه کرزی در مورد ‘توانمندی های طالبان’ و ادامه مذاکرات صلح

[1]

رئیس جمهور حامد کرزی، در مصاحبه  با شبکه خبری “سی ان ان” امریکا گفته است که طالبان دیگر قادر به تصرف افغانستان نیستند.
آقای کرزی با اشاره به اینکه طالبان ممکن توانایی اجرای حملات انتحاری و بمب گذاری را داشته باشند، تاکید کرده است که طالبان توانایی برگشتاندن افغانستان به گذشته را ندارند.
این اظهارات رئیس جمهور در حالی مطرح شده که قرار است تا اواخر سال 2013، نیروهای داخلی مسوولیت تامین امنیت کشور را به عهده گیرند.
شماری از جریان های سیاسی منتقد نظام همواره از آنچه که ناتوانی ها دولت در امر حفظ ثبات نسبی در افغانستان پس از سال 2014 خوانده می شود، اظهار نگرانی کرده اند.

با این وجود آقای کرزی گفت: “دولت افغانستان پيشرفت داشته و از خود دفاع خواهد كرد، مردم افغانستان اجازه نخواهند داد كه پيشرفت ‌های بدست آمده از بین برود.”
این در حالیست که در نشست بین المللی شیکاگو، یک بار دیگر بر ادامه حمایت های جهانی از افغانستان تاکید شده است.
رهبران ناتو و شماری دیگر از کشورهای جهان، در این نشست از انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان و حمایت دوام دار از افغانستان پس از سال 2014 تاکید کردند.
نشست سران ناتو یکشنه و دوشنبه، هفته جاری، با اشتراک رهبران سیاسی بیش از 50 کشور و ده ها سازمان بین المللی در شهر شیکاگوی امریکا برگزار شد.

تاکید بر ادامه مذاکره با طالبان
رئیس جمهور كرزی در پاسخ به این پرسش خبرنگار “سي‌ ان ان” كه آيا دولت او همچنان آماده مذاكرات سری برای رسیدن به توافق با طالبان است گفت:” ما كاملا آماده هستیم.”
حکومت افغانستان برای پیشبرد مذاکرات صلح با مخالفان مسلح دولت، شورای عالی صلح را تاسیس کرد تا این شورا زمینه مذاکره با گروهای مسلح مخالف دولت از جمله گروه طالبان و گروه حزب اسلامی را فراهم کند.

طالبان تا کنون به درخواست های مکرر مقام های دولتی از جمله رئیس جمهور کرزی پاسخ منفی داده و حاضر به گفتگو های صلح نشده اند.
حزب اسلامی به رهبری گلبدین حمکتیار نیز به دنبال امضای سند همکاری های استراتژیک میان افغانستان و امریکا، مذاکرات صلح با دولت را متوقف کرد.
با این وجود، رئیس جمهور کرزی در گفتگو با شبکه خبری “سی ان ان” امریکا، بر ادامه گفتگوهای صلح با جناح درگیر در افغانستان تاکید کرده است.
آقای کرزی گفت:” ما مدت طولاني است كه به روی توافق صلح با طالبان كار كرده ‌ايم و از خود گذشتگي و پشت كار زيادی را در اين زمينه به خرج داده ‌‌ايم. ما به روند صلح با طالبان با دولت پاكستان و همين طور با هم پيمانان خود ادامه خواهيم داد.”

بخدی