- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

اشرف غنی چه ساده مردم را بازی می دهد!

دو روز پیش مقامات امنیتی پاکستان طی سخنانی تهدید آمیز، به جناب اشرف غنی هشدار دادند که دولت کابل باید هرچه سریع ملافضل الله رهبر طالبان پاکستان را که در افغانستان مخفی شده به اسلام آباد تحویل دهند و گرنه ماموران امنیتی و استخباراتی پاکستان خود وارد عمل خواهند شد.

 

پس از این ادعای مضحک، محترم اشرف‌غنی نیز با ارسال نامه 8 ماده‌ای محرمانه به دولت پاکستان، خواستار پیگرد قانونی و بازداشت رهبران طالبان افغانستان که در کویته و پیشاور زندگی می‌کنند، شده است.

 

پاکستانیها گفته بودند که رهبران مخالف دولت اسلام آباد در افغانستان حضور دارند و حملات وزیرستان را برنامه ریزی می کنند، از این طرف هم اشرف‌غنی خواستار افزایش عملیات‌های نظامی علیه شبکه حقانی شده و از پاکستان خواسته تا پناهگاه‌های طالبان را در وزیرستان نابود سازد.

 

رییس‌جمهور در ادامه نامه به اسلام‌آباد گفته است که هیچ یک از جنگجویان طالبان نباید در پاکستان درمان شوند و در ضمن پاکستان باید با تبادل زندانیان با دولت افغانستان موافقت کند و جالب اینکه جناب اشرف غنی سه هفته هم به مقام های پاکستانی مهلت داده که اگر به‌ صورت واقعی به‌ دنبال برقراری صلح و امنیت در منطقه هستند، 8 ماده ذکرشده در نامه را عملى کنند.

 

این تهدیدهای بی خاصیت طرفین در حالی است که دولت و نظامیان پاکستان همواره خواسته اند تا بر حکومت افغانستان نفوذ داشته باشند و وجود طالبان در کشور ما خواست آنان را تامین می کند. بنابراین تجربه نشان می دهد که در آینده ها نیز دولت پاکستان همین سیاست را خواهد داشت و تلاش می کند افغانستان در وضعیتی دشوار و ناامن باشد.

 

اشرف غنی نمی خواهد بداند که چهار خواست مشخص پاکستان برای حمایت از طالبان، موضوع مرز دیورند، آب های افغانستان، نفوذ سیاسی پاکستان بر دولت کابل و کم شدن نفوذ سیاسی هند در کشور ما است و به جای موضع گیری مشخص در برابر این مسایل، رو به تهدیدهای بی خاصیت آورده است.

 

اشرف غنی خود می داند که در جریان کمپاین های انتخاباتی اش پول های زیر میزی فراوانی از دولت ها گرفته است و اکنون باید دلشان را به دست آورد ولی از طرفی به مردم افغانستان هم می خواهد نشان دهد که خواستار توازن در منطقه است در حالی که تا زمانی که موضع مشخصی در قبال مسایل منطقه ای و جهانی نداشته باشد نمی تواند دستاورد خوبی برای کشور و ملت حاصل کند.

 

و واقعا این عملکرد اشرف غنی چیزی جز به تمسخر گرفتن مردم نیست.