افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 13 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی: پاکستان اقدامات جدی را بر ضد گروه های تروریستی روی دست گیرد

رییس جمهور غنی از پاکستان انتظار دارد که اقدامات جدی را بر ضد گروه های تروریستی در آنکشور روی دست گیرد و تروریزم را برای افغانستان و پاکستان یکسان تعریف کند.

 

پس از تغییر موقف حکومت افغانستان در برابر پاکستان، حالا رییس جمهور غنی تلاش می کند تا با وارد کردن فشارها از سوی جامعه جهانی اسلام آباد را وا دارد که از حمایت تروریزم دست بردار شود.

 

ظفر هاشمی معاون سخنگوی ریاست جمهوری می گوید که آقای غنی با راه اندازی نشستی با حضور شماری از نماینده های کشورهای جهان، خواست شرکای بین المللی اش را از موضعگیری تازه اش در برابر پاکستان آگاه سازد:

 

” سفرای که در داخل افغانستان استند شرکا و دوست های بین المللی افغانستان استند و زمانیکه رییس جمهور افغانستان موقف خود را در مورد فعالیت های تروریستی که در داخل پاکستان اند جا دارد که شرکای بین المللی ما هم از این موقف با خبر شوند و جزئیات موقف برایشان ارایه شود.”

 

رییس جمهور اشرف غنی روز سه شنبه با شماری از سفیران کشور های اروپایی، امریکای شمالی و کشور های منطقه در ارگ گفتگو کرد.

 

آقای غنی در این دیدار گفت که حکومت افغانستان موضع اش را در برابر پاکستان روشن ساخته و اقدامات آن کشور در هفته های آینده چگونگی روابط میان دو کشور را مشخص خواهد کرد.

 

وی افزود: از پاکستان انتظار دارد که اقدامات جدی را بر ضد گروه های تروریستی در آنکشور روی دست گیرد و تروریزم را برای افغانستان و پاکستان یکسان تعریف کند.

 

رییس جمهور غنی در حالی تلاش دارد که موقف اش در قبال پاکستان را به گوش جهانیان برساند که ایالات متحدۀ امریکا تازه از حکومت های افغانستان و پاکستان خواسته است که بطور مشترک کار کرده و جلو تندروان را در منطقه بگیرند.

 

در این میان آگاهان امور سیاسی می گویند: رییس جمهور غنی با استفاده از دیدار با سفیران کشور های اروپایی و امریکایی، می خواهد عملکرد پاکستان در برابر افغانستان را به جهانیان نشان دهد.

 

حاجی سید داوود یکی از این آگاهان در مورد گفت:

 

” اینها می خواهند که همین موضوع را همراه جامعه جهانی شریک بسازد تا فشار هایکه از طریق جامعه بین المللی تنها بالای افغانستان وارد می شود و افغانستان وادار به تفاهم و دوستی با پاکستان میسازد این یک دستآورد است که آقای غنی می خواهد از راه همان عملکرد پاکستان توضیح کند.”

 

رییس جمهور اشرف غنی اخیراً موقف تندی را در برابر پاکستان اختیار کرده است و گفته اعلام جنگ از خاک پاکستان به ضد افغانستان، در حقیقت به مفهوم دشمنی آشکار یک کشور با همسایه اش می باشد.

 

مردم عام افغانستان نیز پس از حملات خونین در شهر کابل تأکید می کنند که حکومت افغانستان باید در برابر پاکستان موقف اش را تغییر داده و نگذارد که اسلام آباد اهداف و خواست هایش را در این کشور عملی کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار