افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 9 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی و حمکتیار از یک تبار هستند

پس از اعلام رسمی حمایت اشرف غنی از حملات عربستان سعودی و متحدینش به یمن که تاکنون قریب به هزار کشته از مردم غیر نظامی را به دنبال داشته، روز گذشته حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار طی بیانیه ای اعلام کرد که حاضر است صدها تن از افرادش را به حمایت از عربستان برای جنگ به یمن بفرستد.

 

در بیانیه ی حزب اسلامی آمده که گلبدین حکمتیار به پاس خدماتی که عربستان سعودی در دوران جهاد نسبت به این حزب داشته، اکنون آمادگی این را دارد تا صدها تن از نیروهای مسلح خود را برای حمایت از سعودی به یمن اعزام کند! و هم اکنون در تلاش برای عملی کردن این تصمیم هستیم.

 

هارون زرغون، سخنگوی حزب اسلامی به بی بی سی گفته است تصمیم اعزام صدها نیروهای مسلح به یمن در حمایت از عربستان به این دلیل گرفته شده است که ایران در افغانستان، عراق، سوریه، لبنان و یمن به دستور آمریکا و روسیه خشونت‌های فرقه‌ای را دامن زده است!!!

 

( ماجرای تجاوز نظامی عربستان به یمن که از 14 روز پیش آغاز شده این است که حوثی ها طی یک جنبش مردمی بخش گسترده‌ای از یمن را از تحت اختیار دولت که حاضر به ایجاد اصلاحات و تغییرات اساسی نبود، به تصرف خود در آوردند. پس از این ماجرا ایتلافی به رهبری عربستان سعودی تشکیل شد و حملات هوایی ایتلاف سعودی علیه یمن آغاز گردید)

 

تصمیم گلبدین حکمتیار برای اعزام نیرو به یمن به پاس خدماتی که آل سعود طی این سالها نسبت به حزب اسلامی داشته اند و حمایت اشرف غنی از عربستان در این تجاوز، بیانگر یک چیز است که سرمنشا و ریشه ی قوم گرایی حکمتیار و اشرف غنی یکجا است، تحریکات غرب و ریالهای سعودی!

 

همگان می دانیم که حتی هم اکنون حزب اسلامی یکی از پرطرفداران احزاب در افغانستان است. چرا که دیگری رهبری برای حزب جمعیت باقی نمانده، حزب جنبش نیز به گوشه رانده شده، اما به همت پاکستان و عربستان بعد از دوران جهاد، پشتون ها بیش از پیش با یکدیگر متحد شده و پشتون نیکتایی دار و پشتون محلی یکی شدند. گواه این ادعا نیز آن است که طی این مدت حتی یکی از رهبران پشتون ترورنشده است، در حالی که اکثر سران تاجیک کشته شده اند.

 

اکنون نیز که حکومت جدید در دست یک پشتون متعصب قرار گرفته و حزب اسلامی هر روز جولان بیشتری در حکومت می دهد، می توان نتیجه گرفت که این کمکهای مستقیم غرب و مزدوران سعودی و پاکستانی اش بوده که باعث شده حکمتیار بدون توان نظامی و بودجه ی مالی، همچنان بر سر زبانها باشد و فراموش نشود.

 

به هر حال عقیده ی آگاهان مسایل سیاسی این است که تجاوز عربستان به یمن، دستور مستقیم استکبار جهانی و نتيجه اقدامات تحريک آميز آمریکا و انگلیس و اسراییل بر ضد مسلمانان جهان است که ادامه اين توطئه به هيچ وجه به نفع کشورهاي اسلامي نيست.

 

بحران يمن، موضوع داخلي اين کشور است و کشورهاي اسلامي نبايد به نفع هيچ گروهي در يمن اقدام کنند، بلکه همه اقدامات بايد براي برقراري صلح و پايان خشونت در يمن باشد. متاسفانه برخي از کشورهاي اسلامي به ويژه کشورهاي عربي منطقه در قبال مسایل جهان اسلام، مواضع منافقانه و دوگانه دارند که اين موضوع، نشان دهنده وابستگي و غير مستقل بودن آن کشورها است.

 

متاسفانه برخي کشورهاي عربي منطقه در اين برهه حساس تاريخي با کم اهميت جلوه دادن منافع جهان اسلام، به دنبال تامين منافع کشورهاي غربي به ويژه آمريکا هستند و با تاسف بیشتر باید اذعان کرد که افغانستان و پاکستان مواضع مستقل ندارند ، بلکه مواضع آنان با منافع آمريکا در منطقه گره خورده است و به دنبال جلب رضايت واشنگتن هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار