افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 10 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی نمی تواند اصلیت طالبان را بپذیرد

بیش از سیزده سال است که دولت کابل چه در زمان حکومت کرزی و چه در شش ماه اول حکومت وحدت ملی، پا به پای غربیها سخن از مبارزه علیه طالبان می زند، ولی در عمل طالبان هر روز بیشتر رشد کرده، در پاكستان به آنان آموزش هاي تروريستي داده و پس از آن وارد افغانستان شده و بر تاسیسات دولتی، مجالس و اجتماعات مردمی حملات تروریستی و انتحاری انجام می دهند.

 

اکنون هم که نیروهای امنیتی خبر از حضور گسترده نیروهای ازبکستانی در ولایت فاریاب در جبهه ی طالبان می دهند و می گویند صدها ازبک در آستانه بهار خود را به شبه نظامیان طالبان رساندند تا در صورت علنی شدن حضور داعش در افغانستان، آنها نیز حضور فعال داشته باشند.

 

از طرف دیگر مدتها است که اعضای جنبش اسلامی ازبکستان در حال فراهم کردن تسلیحات و آموزش برای جنگجویان همفکر خود در افغانستان هستند. اینها برای شبه نظامیان داخل کشور، بهترین تسلیحات و آموزشهای نظامی را فراهم می آورند و تسلیحاتی که به دست آنها رسیده تنها می تواند با ارتباطات خوب بین المللی از شبکه های مافیایی حصول شود.

 

واضح است که طالبان محلی چنین پولی در اختیار ندارد، اما این پول و فراهم کردن آن برای نیروهای ازبک مشکل نیست، زیرا که آنها کمکهای سخاوتمندانه ای را از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دریافت می کنند و این کشورها آخرین مدل تجهیزات نظامی از زرادخانه های ارتش را در اختیارشان قرار می دهد.

 

این موضوعی است که متاسفانه هیچگاه دولت کرزی و دولت اشرف غنی نخواسته و نمی خواهند آن را باور نمایند که طالبان مسلح و یا به اصطلاح آنان طالبان تندرو در بیرون از مرزها منابع بزرگ مالی را در دست دارند که بیشتر از جانب عربها تامین می شود. عربها و پاکستانی ها و برخی دیگر از کشورها هنوز از طالبان به عنوان گروه های مسلمان حافظ دین یاد می نمایند و کمک به برادران دینی خود را در جنگ علیه کفر بر خود فرض و واجب می دانند.

 

آنها طالبانی که به گفته مقامات امنیتی افغانستان، شمار زیادی از اعضای طالبان دستگیر شده، نماز و قرآن نمی‌خوانند. حتی نحوه صحیح وضو گرفتن و نماز خواندن را هم یاد ندارند. این نشان می دهد که عربها برای ترویج تفکرات سیاسی و یا عقیدتی خود از طالبان حمایت کرده و از آنان استفاده ابزاری می نمایند.

 

بر کسی پوشیده نیست که بیشترین بهره از ناامنی در افغانستان نصیب غرب به ویژه آمریکا شده است. زیرا بی ثباتی و نبود امنیت در مرحله اول بهانه ای بود برای حضور دایمی نظامیان آمریکایی در کشور ما و سپس توانست افکار عمومی را از جنایات و اقدامات غیر بشری که خارجی ها در افغانستان انجام دادند، منحرف سازد.

 

در واقع افراط گرایان سعودی حاضرند از هر طریقی که شده خواه از طریق پاکستان خواه از طریق ازبکستان، مبالغ هنگفتی از درآمد نفتی خود را صرف کنند تا تفکر وهابیت در افغانستان گسترش یابد. زیرا بقای آنان وابسته به اطاعت بی چون و چرا از غرب می باشد و این غربیها هستند که خواهان ترویج یک اسلام تروریست نما و بد چهره در سراسر جهان می باشند.

 

آمریکایی ها برنامه ای ندارند جز بدنام کردن اسلام و گسترش اسلام هراسی در جهان و چه کسی بهتر از آل سعود و برخی پاکستانیهای پول پرست برای گسترش و ترویج این فرهنگ. آمریکا دستور می دهد، تجهیزات و تسلیحات می دهد، حمایت می کند عربها نیز در عوض گروه های افراطی تولید می کنند و به جان مسلمانان افغانستان، سوریه، عراق، لبنان، مصر، لیبی و دیگر کشورهای اسلامی می اندازند.

 

همین پولهای کلان عربهای تحت الحمایه آمریکا است که باعث می شود جوانانی که هیچ آشنایی با معارف عمیق اسلام ندارند و حتی برخی از آنها اصول اولیه دین خود مثل نماز خواندن را یاد ندارند، با دریافت معاش مناسب به صفوف طالبان پیوسته و غافل از همه چیز تیشه به ریشه دین و عقاید خود بزنند.

 

در این میان متاسفانه دولت اشرف غنی نیز مانند دولت کرزی همگام و همراه با خواسته های کاخ سفید، تنها به فکر مذاکره و مصالحه است و نمی خواهد در مورد طالبان ریشه یابی نماید که چگونه این گروه های تروریستی از پاکستان به افغانستان منتقل می شوند و چه کسانی سرپرستی ورود بی زحمت این اشخاص به افغانستان را به عهده دارند و دلایل آن را توضیح دهند.

 

هرچند در پیمان امنیتی بطور غیرمستقیم اشاره شده که اشرف غنی و عبدالله حق دخالت در اموز که به آنها مربوط نیست را ندارند چه رسد به اینکه بخواهند در رابطه با سیاست پاکستان و مصالحه با طالبان اظهار نظر کنند!!!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار