افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 1 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

رئیس جمهوراشرف غنی نماز عید سعیدقربان را در مسجد جامع ارگ ادا کرد

نمار عید

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروز پس از معاینه قطعه تشریفات، نماز عید سعیدقربان را در مسجد جامع ارگ ادا کرد.

در مراسم نماز عید که برعلاوۀ رئیس جمهور، استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین، انجنیر محمد خان و محمد محقق معاونین ریاست اجرائیه، قاضی القضات و رئیس ستره محکمه، لویڅارنوال، شماری از اعضای کابینه، شورای ملی و اراکین ملکی و نظامی کشور، اقشار مختلف مردم و شماری از سفرای کشورهای اسلامی مقیم کابل اشتراک داشتند، پس از ادای نماز با همدیگر مصافحه و عید مبارکی نمودند.

سپس رئیس جمهور غنی در برابر رسانه ها حضور یافت و عید سعید اضحی را به تمام مردم افغانستان بخصوص نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تبریک گفت و افزود: افتخار می کنم که نیروهای امنیتی و دفاعی ما در دورترین نقاط کشور، قله های شامخ، دشت های سوزان و شهرها و روستاها مصروف تامین امنیت اند تا هموطنان ما به خوشی و سرور مراسم عید را جشن بگیرند.

رئیس جمهور از اجماع مردم در راستای حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تشکری کرده گفت که به مجروحین و خانواده های شهدا رسیدگی شده است و حجاج افغانستان همه سالم اند و مصروف مناسک حج می باشند.

رئیس جمهور غنی گفت که افغانستان افتخار می کند که وحدت ملی و مذهبی دارد. وی افزود: حمله به مکان های مقدس، حمله بالای تمام مردم افغانستان است و این کار خوارج و فتنه گران می باشد.

محمد اشرف غنی از اهل سنت خواست تا به تکایای اهل تشیع بروند و از اهل تشیع تقاضا نمود تا به مساجد اهل تسنن بروند و اتحاد مذهبی شانرا به نمایش بگذارند.

وی گفت که افغانستان افتخار دارد که در آن هماهنگی و مساوات تمام اقوام برادر موجود است و در شرایطی رسیده ایم که در اثر سیاست خارجی موفق، آرزوهای ۴۰ ساله ما، در حال عملی شدن است.

رئیس جمهور، پاکستان را خطاب قرارداده گفت که ما به مذاکرات همه جانبه آمادگی داریم و صلح با پاکستان در اجندای ملی ما قرار دارد. وی تاکید کرد که این وطن را هیچ کسی به زور مجبور نمی تواند و ما برای تامین رفاه و آسایش منطقه آماده هستیم.

رئیس جمهور کشور گفت که مخالفین باید انتخاب کنند که از افغانستان اند و از مادر این وطن شیر خورده اند، یا وسیلۀ برای نفاق و شقاق می باشند.

رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد که صلح امر خداوند و راه و سنت پیامبر است. جنگ نمی تواند ما را مجبور سازد تا منافع ملی خود را زیر پای کنیم.

وی افزود که مبارزه ما بر علیه فساد و تمام انواع آن به سرعت ادامه دارد و آرزوهای مردم ما در این خصوص جامۀ عمل می پوشد.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار