افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 26 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی نباید عبدالله را خورد کند

اسماعیل خان از درگرفتن نبرد تازه ای در افغانستان هشدار داد. همچنین گفته است اختلاف ها در درون حکومت بستر حمله داعش را فراهم کرده است. برای وی که 35 سال در برابر طالبان نبرد کرده است قابل پذیرش نیست که در این مورد خاموشی اختیار کند.

با گذشت هفت ماه از حکومت وحدت ملی هنوز کابینه ساخته نشده است و مهم تر از آن اختلاف ها مانع معرفی وزیر دفاع شده است. اما آیا ناکارآمدی حکومت وحدت ملی جنگ تازه ای را برای افغانستان رقم خواهد زد؟

 

عبدالودود پیمان عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: من با حرف اسماعیل خان موافق هستم، اسماعیل خان توسط یک دسیسه، توسط جنرال ملک اسیر شد وگرنه فرمانده سابقه داری است که در رویارویی با روس ها و بعد در برابر طالبان فرمانده چند هزار نفری بوده است که جنگ ها را رهبری کرده است. حرفهایشان هم خالی از هر کدورت سیاسی است. تجاربی که از جبهه ها و جنگهای گذشته دارد واقعاً او را نگران کرده است. نه تنها اسماعیل خان بلکه افراد عادی وطن همه نگران هستند. مردم بسیار بدتر از روزهای انتخابات گیج و پریشان هستند.

 

وی در ارتباط با خالی ماندن وزارت دفاع از وزیر اظهار کرد: کو چک و بزرگ در افغانستان می دانند که اولویت کار در افغانستان امنیت است که مربوط به وزادفاع می شود. متاسفانه همه وزرات خانه ها مشخص شده است اما وزرات دفاع همچنان بدون وزیر مانده است. در مورد تعیین وزیر دفاع رهبران شیر محمد کریمی را معرفی کرده بودند، وی که رای نیاورد بهانه این شد که این وزیر معرفی شده بود اما نماینده ها رای نداده بودند، ما رای داده بودیم، بلکه این خود رهبران بودند که با اختلافات درونی بر سر آن به موافقت نرسیدند. اختلافات درونی خودشان باعث شد که لودین هم قبل از به مجلس آمدن استعفا دهد.

 

پیمان از رهبران در خواست که اختلافات خود را به طور جدی کنار بگذارند و مسالمت آمیز کار کنند و افزود: اشرف غنی با تمام امکاناتی که در ریاست جمهوری دارد، به این نیاز ندارد که در خورد کردن داکتر عبدالله بکوشد. آنها باید بکوشند تا باهم هم دلی و همکاری نمایند. خورد کردن عبدالله برای اشرف غنی پیروزی نیست. داکتر عبدالله چیز بسیار زیادی نمی خواهد، همان چیزی را می خواهد که قرارداد شده است. آنها نباید وقت را بگذرانند.

 

این نماینده مجلس اوضاع کشور را باعث قدرت گرفتن دشمن دانسته گفت: وضعیت دولت چنان از درون خراب است، چنان فساد و رشوه و ظلم در اینجا جریان دارد که واقعا مردم را پریشان ساخته است. دشمن از جمله طالب و داعش هم شجاعت زیادی پیدا کرده است وگرنه همیشه دشمن از ما می ترسید.

 

وی با انتقاد از حذف تصمیم های داکتر عبدالله و طرفداران وی از نظام با توجه به جهادی بودن آنها اظهار کرد: فرمانده ها و رهبران جهادی افرادی هستند که مردم زیادی به رهبری آنها ایمان دارند. اگر آنها بخواهند صدای خود را بلند کنند تمام مردم قوم شان کنارشان می ایستند. به طور مثال همین جنرال دوستم اگر صدای خود را بلند کنند تمام ازبک های بدخشان تا فاریاب در کنارشان به صف می ایستند. همانطور که اگر ملاعمر صدای خود را بلند کند تمام طالبان در کنارش می ایستند. این رهبران اگر نامشان تنها برای یک هفته از نظام دور شود کل نظام سقوط می کند. آنها می توانند تمام مردم را با خود همراه کنند.

 

پیمان افزود: تا به حال رهبران جهادی با نظام همکار بوده اند کسی نه انتحار کرده است، نه انفجار کرده و نه حکم جهاد داده است. هزارها فرمانده از بدخشان و پغلان و پروان و کاپیسا و بلخ در خانه خود آرام نشسته اند و هنوز در کنار این نظام همکار صادق هستند. تمام رهبران جهادی سلاح های خود رابه دولت تسلیم کرده اند اما باید پرسیده شود که دولت با این سلاح ها چه کرد؟

 

وی با انتقاد از روند پروسه صلح می گوید: صلح با تضرع و معذرت خواهی از دشمن به وجود نمی آید. این کار فقط دشمن را نیرومندتر می سازد.عطا ترک می گوید: اگر صلح می خواهی آماده جنگ باش، صلح با گریه کردن حاصل نمی شود. یعنی قدرت خود را به رخ دشمن نشان بده و بجنگ و بعد از آن صلح کن و بگو قدرت جنگ را داریم اما صلح را می پسندیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار