افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 28 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی: موقف حکومت افغانستان نسبت به 6 ماه قبل قوی تر شده است

رییس جمهور افغانستان اشرف غنی می گوید، حکومت افغانستان نسبت به شش ماه قبل هم اکنون در یک موقف قوی تر قرار دارد.

 

آقای غنی در سخنرانی خود در مرکز تحقیقاتی شورای روابط خارجی در نیویارک همچنان در مورد تهدید های که گروه های تروریستی در منطقه ایجاد کرده اند، هشدار داد.

 

رییس جمهور اشرف غنی در سخنرانی خود اظهار داشت، قوای امنیتی افغانستان در جنگ علیه طالبان از حالت دفاعی خارج شده و اکنون در حالت تعرضی قرار دارند.

 

آقای غنی که در شورای روابط بین المللی در نیویارک صحبت می کرد افزود: سال جاری 2015 از نگاه امنیتی برای افغانستان یک سال دشوار خواهد بود، و همچنان یاد آوری کرد که این سال برای حکومت افغانستان یک امتحان هم می باشد.

 

رییس جمهور افغانستان در یک بخش از سخنرانی خود بیان کرد، طالبان از یک سو مفهوم ایدیالوژی دارند ولی از سوی دیگر یک پدیده اقتصادی ـ اجتماعی نیز می باشند:

 

“طالبان هر چند به حیث یک پدیده ایدیالوژی شناخته می شوند، ولی در عین حال یک مفهوم اجتماعی ـ اقتصادی هم دارند. در چنین یک محیطی من می توانم با افتخار بگویم در آغاز که قدرت به ما سپرده می شد طالبان تلاش می کردند که مانند یمن و یا سوریه نظام افغانستان را هم سقوط بدهند ولی ما در ظرف شش ماه گذشته از حالت دفاعی به حالت هجومی رفتیم و هم اکنون در ولایت هلمند و بعضی مناطق همجوار آن عملیات بی سابقه قوای افغان دوام دارد.”

 

آقای غنی تاکید کرد که ناامنی در افغانستان می تواند برای تمام منطقه مشکل ایجاد کند. او گروه دولت اسلامی را مثال آورد که در مناطق سرحدی عراق، سوریه و یمن فعالیت را آغاز کرد و اکنون تمام منطقه را به تهدید رو به رو ساخته است:

 

“مشکلات افغانستان در سرحدات جغرافیایی این کشور محدود نمی ماند. ما با یک شکل در حال تغییر تروریزم دست به گریبان می باشیم. این اصطلاح را اولین بار من در کنفرانس مونشن یاد کردم. بدون درک این مطلب که تروریزم یک سیستمی است که پیوند ها و رقابت ها در آن گره خورده اند، ما نمی توانیم تمام جنبه های امنیت را نیز درک کنیم. سیستم دولتی مانند یک زنجیر می باشد و اگر حلقه های این زنجیر فرسوده شوند و چند حلقهء آن همزمان بشکنند، خطر به بقیه سیستم زیاد می شود و ما بخاطر سقوط عراق، سقوط سوریه و سقوط یمن به تهدید های نو رو به رو شده ایم.”

 

رییس جمهور اشرف غنی در سخنرانی در شورای روابط بین المللی یک بار دیگر بر تلاشهای حکومت افغانستان برای از بین بردن فساد اداری تاکید کرده گفت، می خواهد در کوشش ها برای از بین بردن فساد اداری بین متخصصین نو به شمول زنان و نسل سابق وظیفه پل را ایفا کند.

 

در اینجا آقای غنی بطور طنز آمیز به مخاطب های خود گفت که شاید افغانستان قبل از ایالات متحده امریکا یک رییس جمهور زن داشته باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار