افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 1 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی: من خلیفه اسلامی هستم

خداوند خلافت این خاک را به ما داده است. در گذشته افغانستان چهارراه آسیا بود تا استعمار غربی این کشور را به یک گوشه مبدل ساخت. اما همین اکنون نیز تحول اقتصادی منطقه وابسته به ما است.

دقایقی پیش همزمان با آغاز سال 2015 میلادی، برنامه پایان انتقال مسولیت های امنیتی با نظامیان خارجی به نیروهای نظامی افغانستان طی مراسم رسمی انجام پذیرفت.
این مراسم که با سرود ملی کشور آغاز گردید، محمد اشرف غنی رییس جمهور طی سخنانی از نیروهای خارجی تشکر و امتنان داشته کمک های شان را در حیطه های نظامی و اقتصادی ستود.

اشرف غنی ادامه داد: در 13 سال گذشته این صلاحیت مشترک بود و امروز در اختیار ما است. این به معنی انحصار قدرت و قوت در سراسر کشور در دست ما می باشد.

وی از علما و متنفذین کشور خواست تا در کنار قوای دفاعی و نظامی خود قرار گرفته در تمامی صحنه ها از آنان دفاع کنند: امروز ضرور است که تمامی مردم در یک صف واحد از قوای امنیتی و دفاعی حمایت کنند. از علمای کرام اولین خواهش من این است که در این مورد همکاری کنند.
از هر مدرسه و مسجد پیام واضح اعتماد بر قوای دفاعی و امنیتی بالا شود.

وی در ادامه دفاع از نیروهای امنیتی کشور از ساتنمن ها و بریدمن ها تقدیر کرده گفت: برای کسانیکه 5 سال ترفیع نکردند یک رتبه ترفیع منظور می شود و برای ساتنمن ها و بریدمن ها در درجه اول زمینه ترفیع فراهم می آید.

برای تامین امنیت خانواده های نظامی ها در کشور اضافه کرد: امکانات اجتماعی و رفاهی در جوار قل اردو ها و قوماندانی ها برای خانواده های نظامیان ترتیب می شود.
در همین راستا رییس جمهور از ایجاد صندوق وجهی برای ورثه شهدا و معلولان در کشور خبر داد.

رییس جمهور از زنان کشور دفاع کرده خانم شکریه بارکزی را سمبل استقامت زنان معرفی کرد و گفت که وی بعد از دو روز از حمله انتحاری به مجلس حاضر شده است و در کشور هیچکس به اندازه زنان آسیب ندیده است.

محمد اشرف غنی از جامعه مدنی و رسانه ها بصورت شعاری تقدیر کرده افزود: آزادی بیان اساس قانون اساسی است و رسانه ها در ملت سازی سهم بزرگی داشتند.

رییس جمهور بر مسلکی بودن قوای امنیتی و دفاعی تاکید کرده گفت: قوای امنیتی به سیاست های کوچک کشیده نمی شود و اصلاحات بر اساس اصول و قواعد در این بخش ها صورت می گیرد نه بر اساس سلیقه.
همچنان بخش های منابع درآمدی مسلکی می شود و حسابدهی به مردم و شورای ملی داده خواهد شد.

وی از مشکلات امروزه کشور یاد کرده افزود: مشکلات ما منطقه ای نبوده بین المللی است اما امروز یک حلقه خبیثه بوجود آمده که نظام بین المللی را با خطر مواجه ساخته است.
در همین راستا رییس جمهور به تمامی کشور های منطقه پیام داد که اگر می خواهید امن باشید باید افغانستان از امنیت کامل برخوردار باشد: همه کشورهای منطقه یا باید همه باهم بطرف ثبات برویم یا باهم غرق شویم.

رییس جمهور خاطرنشان ساخت: ما در صف اول خطرات هستیم و اگر مهار نکنیم زندگی هر آمریکایی و جاپانی و اروپایی در خطر است. افغانستان با ثبات موجب تحکیم ثبات همه می شود.
پس تمویل و تجهیز قوای ما سرمایه گذاری است که طفل شما خارجی ها مصون باشد.

رییس جمهور در حیطه اقتصادی با استفاده از همه بنادر و دروازه های ورودی افغانستان گفت: در گذشته افغانستان چهارراه آسیا بود تا استعمار غربی این کشور را به یک گوشه مبدل ساخت. اما همین اکنون نیز تحول اقتصادی منطقه وابسته به ما است.
در سه سال آینده هشتاد درصد واردات و صادرات از راه لاجورد صورت خواهد گرفت. اما بهترین حالت این است که همه بنادر بروی ما باز باشد.

وی از مداخله دیگران و استفاده از خاک افغانستان برای دیگران هشدار داده افرود: به هیچکس اجازه نمی دهیم که از خاک ما برای تجاوز به دیگران استفاده کند اما از آنها نیز عمل بالمثل می خواهیم.
ما میدان جنگ کسی نیستیم و جنگ های نیابتی را اجازه نمی دهیم. ما آینده افغانستان را قربانی دیگران نمی توانیم بکنیم.

محمد اشرف غنی از برنامه صلح حمایت کرده یکبار دیگر تاکید کرد که تنها راه رسیدن به امنیت همین برنامه صلح است.
وی در همین راستا خلافت اسلامی که نوع حکومت طالبان است را بتاکید گرفته گفت: خداوند خلافت این خاک را به ما داده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار