افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی مصروف و عبدالله محزون است!

حال باید دید این گوشه گیری داکتر عبدالله همان مظلومیت سیاسی احمدشاه مسعود است که وی به ارث برده یا حاکی از عدم سیاستمداری وی در تقابل با شخص دوم تفکر جهان می باشد.

تاریخ انتشار:   ۱۷:۵۷    ۱۳۹۳/۷/۲۱

پس از توافق اشرف غنی و عبدالله مبنی بر تشکیل حکومت وحدت ملی، یکبار دیگر یک آزمون فرا راه افغانستان قرار گرفته که ضمن اینکه یک فرصت برای مردم ما محسوب می شود؛ چالش های زیادی بر سر راه آن قرار دارد.

مهم ترین دشواری حکومت وحدت ملی در ابتدای راه مساله مشروعیت خواهد بود که در پی انتخاباتی با تقلب گسترده ایجاد شد. تقلبات انجام شده نه تنها انتخابات بلکه حکومت جدید را نیز با کاهش مشروعیت مواجه نموده است. این موضوعِ عدم برخورداری حکومت پیش رو از مشروعیت، منجر به این خواهد شد که دولت در اجرای سیاست ها و برنامه های خود دچار مشکل گردد؛ نهادها و گروه های اجتماعی از طیف های مختلف در برابر آن ایستادگی نموده و نخبگان سیاسی مخالف دیگر نیز مشروعیت این حکومت را همواره زیر سوال ببرند و به چالش کشند. این وضعیت به مسایل داخلی محدود نبوده و در بعد بین المللی نیز نمایان خواهد شد.

علاوه بر آن اختلافات ناشی از احراز پست ها توسط هر کدام از دو تیم مذکور، اختلاف در گزینش افراد برای پست ها، اختلاف درون تیمی به واسطه عدم برخورداری از موقعیتی که افراد هر تیم تصور می کردند به آن دست خواهند یافت و همچنین اختلاف دیدگاه های دو تیم در برنامه های کلان ملی و یا جایگاه و سهم اقوام در قدرت، این تصویر را نشان می دهد که حکومت وحدت ملی به مثابه یک انبار باروتی است که با یک خطا در هر شکلی آنرا منفجر خواهد نمود و یا حداقل با یک روند فرسایشی درگیر مطالبات و تقابل جریان های حاکم در افغانستان شود که به هر روی این وضعیت نیروی دولت را مستهلک نموده و دامنه فساد و نا امنی گسترده تر خواهد شد.

این در حالی است که تحرکات خرابکارانه طالبان در این روزها افزایش پیدا کرده است. دولت جدید می بایستی به واقعیات شکل گرفته جدید در جامعه افغانستان توجه نماید و مانند یک دولت با اکثریت رای مردم با جامعه برخورد نکند، چرا که دو جریان با هم به توافق رسیده اند اما طرف اصلی دعوی که مردم هستند هنوز در مورد رخداد اخیر مورد نظر سنجی قرار نگرفته و نخواهند گرفت و البته واکنش خود را در رفتار عمومی خود نشان خواهند داد. جناح تحول در صورت این که بخواهند در جهت قدرت گیری بیشتری حرکت کنند، موجب آشفتگی و حتی اعتراضات مدنی قرار خواهند گرفت.

خبرهای رسیده از ارگ حاکی از آن است که تیم تحول و تداوم که رهبرشان رییس جمهور شده است این روزها بینهایت مصروفیت دارد و به قول معروف وقت سرخاراندن ندارد، اما تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله همچنان درگیر تبریکات پیروزی ناشده اش است و همچنان در حزن باخت.

نزدیکان متعصب تیم اصلاحات می گویند در صورت تمایل جریان تحول به رویه ی مذکور شاید کسانی که به دنبال اصلاح ساختار قدرت و مشارکت بیشتر قومیت هایی مانند تاجیک و هزاره و غیره بودند، این بار از در خشونت بیشتری وارد میدان سیاسی شوند. این امر از آن جهت محتمل است که در جریان دو انتخابات اخیر در سال های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۳ مردم و جریانات تجدید نظر طلب با کنار زدن اجباری نماینده ی خود در سال ۱۳۸۸ و تقسیم قدرت اجباری نماینده ی خود در سال ۱۳۹۳ مواجه شده اند و در هر دو برهه این داکتر عبدالله بوده که با این مسایل روبرو شده و امروزه به شخصیتی مقاوم و البته دارای مظلومیتی سیاسی در افغانستان بدل شده است که تداعی گر احمدشاه مسعود البته در بعد سیاسی است.

حال باید دید این گوشه گیری داکتر عبدالله همان مظلومیت سیاسی احمدشاه مسعود است که وی به ارث برده یا حاکی از عدم سیاستمداری وی در تقابل با شخص دوم تفکر جهان می باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار