افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 9 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی غافل از بیکاری جوانان

رییس جمهور در روزهای پرمشغله کاری درحال دیدار با اقشار و احزاب مختلف، آرای وعده ها و گماشتن منصب ها است و تاکنون در خصوص اصلاح نوع پذیرش نیروی کار جدید و تولید اشتغال برای جوانان سخنی به میان نیاورده است.

اشتغال یکی از شعارهای خوش رنگ و لعاب و تضمین شده برای درو کردن آرا است که نه تنها در افغانستان، کشورهای جنگ زده، کشورهای درحال توسعه و توسعه نیافته که در غرب نیز دستمایه نامزدان و کاندیداتوران انتخابات مختلف برای بردن گوی رقابت قرار می گیرد.

اما رفاه، هرم جمعیتی پیر، رشد جمعیت منفی، کمک های دولتی و امنیت حاکم بر کشورهای اروپایی و امریکایی موجب شده است شعار زمینه سازی بهتر و بیشتر برای اشتغال همچون مزیتی مازاد یا تفریحی اداری برای مردم آن کشورها بشمار آید در حالی که…

در حالی که در کشورهای ناامن و فقیر و بی ثبات و توسعه نیافته که رشد جمعیت مثبت وهرم جمعیتی جوان می باشد؛ اشتغال به معنای یک نیاز اولیه و ضروری برای بقا در جامعه و تامین امنیت، مسکن، ازدواج و تحصیل تلقی می گردد یعنی بالاتر از همه چیز.

افغانستان از جمله کشورهایی است که کار یدی در آن به مراتب بیشتر از کار فکری می باشد بدین صورت که کشورهای جهان اول ایده و اندیشه تولید می کنند و می فروشند اما کشورهای جهان دوم و سوم کالا و محصول برگرفته از ایده ها و اندیشه های غربی را عرضه می دارد.

از همین رو، فرسودگی حاصل از کار در کشورهایی نظیر افغانستان بسا بیش از کشورهایی نظیر امریکا است…. این مقدمه چینی عریض و طویل برای تشریح اهمیت کار برای مردان، زنان، جوانان، کهنسالان و خردسالان سرزمینی بود که با آرمان هایشان بسیار فاصله دارند.

حال آنکه اشرف غنی احمدزی در روزهای پرمشغله و پرکارش در ارگ ریاست جمهوری درحال دیدار با اقشار و احزاب مختلف، ارای وعده ها و گماشتن منصب ها است و تاکنون درخصوص اصلاح نوع پذیرش نیروی کار جدید و تولید اشتغال برای جوانان سخنی به میان نیاورده است.

بیکاری روزافزون در افغانستان از آن رو بلای جان مردم ملکی شده است که از یکسو انان را در دام مخالفان مسلح با تطمیع دستمزدهای کلان برای انتحاری و انفجار و خرابکاری های اجتماعی می اندازد و از سوی دیگر به مهاجرت های غیرقانونی و پر خطر به کشورهای دیگر دامن می زند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار