افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 28 فوریه , 2018 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی طالبان را به رسمیت می شناسد!

اشرف غنی رییس جمهور افغانستان طالبان

رییس جمهور اشرف غنی امروز اعلام کرد که حاضر است طالبان را من‌حیث یک حزب سیاسی به رسمیت بشناسد و با آن ها آتش‌بس کند.
اشرف غنی امروز، چهارشنبه نهم حوت، در دومین نشست روند کابل در پایتخت کشور نقشه‌ی راه جدید صلح افغانستان را اعلام کرد.
این نشست با اشتراک نماینده گان بیش از ۲۵ کشور و سازمان‌های بین‌المللی برای رسیدن به یک اجماع در روند صلح افغانستان امروز در کابل برگزار شد.
آقای غنی گفت که در بخش حقوقی نیز در صورت تقاضا به اساس مواد پیش‌بینی شده در قانون اساسی، این قانون دوباره بازبینی شود و آزادی محبوسان طالبان و خارج شدن نام آنان از لست های ممنوعیت‌ها، به گونه‌ی قانونی دنبال شود.
او گفت که حکومت وحدت ملی با باز شدن دفتر طالبان، صادر شدن پاسپورت برای آنان برای سفر آزادانه، همکاری برای آزادی محبوسان آنان، ترتیبات برای دسترسی به رسانه‌ها و اسکان مجدد خانواده‌های طالبان موافق است.
آقای غنی تاکید کرد که برای انجام گفتگوها بهترین مکان کابل است، اما حکومت حاضر است در هر جای دیگری از جمله کشورهای اسلامی غیردخیل در این جنگ و نمایندگی‌های دفاتر ملل متحد نیز این گفتگوها را انجام دهد.
رییس جمهوری گفت که حکومت وحدت ملی برای صلح با طالبان هیچ پیش شرطی ندارد و پلانی را پیشنهاد می‌کند که به نفع علیای این کشور است و حقوق تمام باشنده گان از جمله زنان در آن تامین است و حفاظت از خاک کشور در مقابل همه‌‎ی گروه‌های هراس‌افگن در آن تضمین می‌باشد.
او از به رسمیت شناختن حکومت افغانستان، سازماندهی مجدد نهادهای حکومتی، تامین امنیت تمام اتباع افغانستان به شمول طالبانی که با حکومت مصالحه می‌کنند، توسعه‌ی اقتصادی و اجتماعی و سهم‌دهی جنگجویان پیشین در برنامه‌های ملی من‌حیث بخش‌های دیگر این نقشه راه یاد کرد.
آقای غنی در بخش خواست‌ها از جامعه‌ی جهانی، خواهان یک اجماع و هم‌صدایی برای صلح با طالبان به رهبری افغانستان در سطح جهانی و منطقوی شد، از کشورهای اسلامی خواست با استفاه از اساسات دینی، نامشروع بودن جنگ افغانستان را اعلام کنند و خواهان قناعت دادن پاکستان برای مفید بودن یک افغانستان با ثبات برای کشور شد و گفت حاضر است با پاکستان گفت‌وگوها را از سر بگیرد تا در کشاندن طالبان به میز صلح با افغانستان همکاری کند.
رییس جمهور در این نشست اعلام کرد که اکنون مردم افغانستان همه یکصدا به یک اجماع برای صلح با گروه‌های مخالف مسلح از جمله طالبان رسیدند و شرایط با توجه به اراده حکومت برای صلح و حمایت جامعه جهانی بیش از هر زمانی برای صلح فراهم است.
او تاکید کرد که این صلح خواهی حکومت افغانستان نباید ضعف کشور تعبیر شود زیرا اکنون پیروزی‌های نیروهای امنیتی افغانستان و حمایت مردمی از حکومت کشور در بهترین وضع قرار دارد.
او افزود که موافقتنامه صلح شامل تامین حقوق تمام باشنده گان خاصتاً زنان مطابق به قانون اساسی، قبول قانون اساسی یا تعدیل قانونی آن، پیشبرد قانونی فعالیت‌های خدمات ملکی، امنیتی و دفاعی و عدم نفوذ گروه‌های مسلح وابسته به شبکه‌های تروریستی بیرونی می‌باشد.
او از شورای عالی صلح افغانستان خواست هیاتی را به اشتراک نماینده گان نهادهای مدنی و زنان برای انجام گفت‌وگوهای صلح معرفی کند.
رییس جمهور غنی تاکید کرد که اکنون طالبان باید تصمیم بگیرند که آیا حاضرند به روند صلح بپیوندند یا نه؟
در تازه‌ترین اقدام، گروه طالبان یک روز پیش از نشست روند کابل با پخش خبرنامه‌ای برای گفتگوهای صلح ابراز آماده گی کرد، اما نه با حکومت افغانستان؛ بلکه با حکومت امریکا.

 1. Shabnam Tanha :

  ههخخخههخخهخ از سابق مشناخت

 2. Omid Muhammad :

  ههههههههههه این کل مرغ سابق میشناخت

 3. غلام سخی نظری :

  خودش رهبر انان است

 4. Ahmad Bilal Muradi :

  در اصل اگر خوب دقت کنید قدرت چوکی دولت و صلاحیت همش دست تروریست و مافیا های خونخوار است

 5. Ahmad Bilal Muradi :

  کسانی که ایمان دار وباخدا هستند میخواهند خدمتی بر ملت مظلوم و بیچاره کنند اصلا نمیگذارند اخراج توطئه ویا خانه نشین می‌کنند

 6. Almas Musafer :

  از سابق حودش تروریست طالب بود

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار