افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 22 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی صاحب، ریاست جمهوری ات مبارک

این پیروزی در انتخاباتی که بازنده نداشت را بهانه ای قرار می دهیم برای مرور دوباره به زندگینامه محترم اشرف غنی احمدزی. البته ضمن تبریک مجدد به ایشان برای 5 سال زندگی در ارگ ریاست جمهوری.

 پس از سه ماه چالش وجنجال بر سر تقلب گسترده در جریان دور دوم سومین انتخابات ریاست جمهوری کشور، در نهایت با اعلام نتایج بازشماری آراء، داکتر اشرف غنی احمد زی به عنوان رییس جمهور جدید جمهوری اسلامی افغانستان معرفی شد.

این پیروزی در انتخاباتی که بازنده نداشت را بهانه ای قرار می دهیم برای مرور دوباره به زندگینامه محترم اشرف غنی احمدزی. البته ضمن تبریک مجدد به ایشان برای 5 سال زندگی در ارگ ریاست جمهوری.

محترم محمد اشرف غنی احمدزی ، متولد 1328 ولایت لوگر در جنوب کابل است. او در دانشگاه‌های آمریکایی بیروت و کلمبیا در نیویورک تحصیل کرده و دارای مدرک دکترا در رشته مردم شناسی است. اشرف غنی، سابقه ی فعالیت در بانک جهانی را داشته و با رسانه‌­های مختلف بین‌­المللی به عنوان کارشناس و تحلیلگر مسایل افغانستان گفتگو کرده است. این شخصیت سیاسی، سابقه تدریس در دانشگاه‌های “جان هاپکینز” آمریکا و “اروز” دانمارک را هم در کارنامه خود دارد.

غنی در اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی (بین سال‌های ۱۹۶۶-۱۹۶۷)، پس از پایان دوره متوسطه در “لیسه حبیبیه” کابل، وارد دانشگاه امریکایی در بیروت لبنان شد و در همان‌جا با همسر کنونی‌اش، “رولا سعاده” آشنا گردید. اشرف‌ غنی تقریباً حدود یک‌ دهه در بیروت به سر برد و در سال ۱۹۷۷ دوره کارشناسی ارشد خود را در رشته انسان‌شناسی (انتروپولوژی) به پایان رساند. بورسیه غنی و حدود ۷۰ تن دیگر از طرف موسسه کمک‌های امریکا (یو اس آی دی) تامین شد.

خانواده رولا سعاده اگرچه از حیث تعلقات دینی از عیسوی‌های کشور لبنان می‌باشند، اما به نظر می‌رسد که این خانواده بیشتر سکولار مشرب هستند تا دین‌دار. “فواد سعاده”-برادر رولا- یکی از آکادمیسین‌های جوان مارکسیست لبنان بود. داکتر “محمد جمیل حنفی” –که یکی از دانشجویان هم ‌دوره اشرف غنی در دانشگاه بیروت بوده و سپس مدرک دکترای خود را در رشته مردم‌شناسی در آمریکا اخذ نموده – در مقاله‌­ای در مورد اشرف‌ غنی، از احتمال همکاری فواد سعاده با غنی در نوشتن پایان‌نامه کارشناسی ارشدش سخن به میان آورده و همچنان ادعا می­کند که پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترای غنی شباهت زیادی به هم دارند.

وی پس از پایان دوره کارشناسی ارشد، در سال 1977 به افغانستان برگشت و مدت کوتاهی –در حدود کم‌تر از یک سال – در دانشگاه کابل مشغول تدریس شد. غنی در همان سال با به ‌دست آوردن بورسیه‌ای از سوی موسسه کمک‌های امریکا به همراه 70 نفر دیگر، برای ادامه تحصیل به امریکا رفت و وارد دانشگاه کلمبیا شد. او از سال 1977 تا سال 1984 مشغول پژوهش در مقطع دکترا بود.

بعد از اتمام دوره دکترا، وارد دانشکده تازه تاسیس انسان‌شناسی دانشگاه “جان هاپکینز” می‌شود و در آنجا به عنوان استاد دانشگاه تا زمان استخدامش در بانک جهانی مشغول تدریس می­‌گردد. در سال 1987 ، برای انجام پژوهش میدانی به پاکستان می‌رود و در کمپ‌های مهاجرین و مدارس دینی برای یک مدت کوتاه کار و تحقیق می‌کند. غنی در مبارزات انتخاباتی امسال با توجه به همین دوره ادعا کرد که در پاکستان سیرت النبی خوانده است. این در حالی است که سفر او به پاکستان نه به خاطر فراگیری آموزش‌های دینی بلکه برای انجام پژوهش‌های میدانی بوده است.

اشرف غنی از اکتبر 2001 مشاور “اخضر ابراهیمی” – نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان – شد و فعالیت در داخل افغانستان را آغاز کرد. ولی چند ماهی از آغاز به کار وی نگذشته بود که مشاور ارشد حامد کرزی رییس جمهور افغانستان گردید. او همچنین رییس اداره هماهنگ کننده کمک‌های بین‌المللی به افغانستان بود.

اشرف غنی در ماه ژوئن 2002 میلادی به عنوان وزیر مالیه، عضو کابینه دولت انتقالی به رهبری حامد کرزی شد و تا دسامبر 2004 در این مقام بود.

احمدزی پس از انتخابات ریاست جمهوری 1383 خورشیدی، به کابینه حکومت منتخب راه نیافت و به ریاست دانشگاه کابل منصوب شد؛ اما پس از دو سال فعالیت، از این مقام کناره گرفت و به یکی از منتقدان جدی حکومت کرزی بدل شد. او وجود فساد در ادارات دولتی و عدم موفقیت برنامه‌های حامد کرزی برای مبارزه با فساد را ناشی از ضعف مدیریت او می‌­دانست.

وی در سال 2006 میلادی، از سوی افغانستان به عنوان نامزد دبیر کلی سازمان ملل برای جانشینی کوفی عنان معرفی شد، اما در برابر “بان کی مون” -دبیر کل کنونی این سازمان- شکست خورد. چندی بعد، در انتخابات ریاست جمهوری 1389 با حامد کرزی رقابت کرد، اما رای چندانی به دست نیاورد.

حامد کرزی، اشرف غنی احمدزی را در دور دوم ریاست جمهوری خود بعنوان مسوول برنامه انتقال مسوولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی داخلی تعیین کرد. وی از طراحان اصلی “افغانستانی سازی” امنیت در حکومت حامد کرزی شمرده می‌­شود.

اشرف غنی در انتخابات ریاست‌جمهوری 1388 افغانستان در رتبه چهارم قرار گرفت و در دور اول انتخابات 1393 با 37.6 درصد آراء در رتبه دوم قرار گرفت، سپس با داکتر عبدالله در دور دوم این انتخابات به رقابت پرداخت و براساس نتایج اولیه دور دوم توانست 56.44 ٪ آراء را به خود اختصاص دهد. با این حال، اعتراض عبدالله به نتیجه انتخابات و ارایه شش فقره مدرک مستند مبنی بر تقلب باعث شد که احمدزی مجبور به پذیرش بازشماری کل آراء مأخوذه شود.

تا اینکه روز یکشنبه سی ام سنبله رسما به عنوان پیروز رقابت دور دوم انتخابات اعلام شد و پس از توافق نهایی به داکتر عبدالله به عنوان دومین رییس جمهور منتخبت جمهوری اسلامی افغانستان بر کرسی ریاست جمهوری به مدت پنج سال تکیه زند.

برایش آرزوی موفقیت داریم.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار