افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 28 ژوئن , 2014 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی: رای ما پاک است !

 

اشرف غنی: رای ما پاک است و از آن حفاظت می‌کنیم.

اشرف غنی احمدزی، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، در اولین نشست خبری خود پس از روز برگزاری انتخابات، از تیم رقیب خواسته است تا “حاکمیت قانون” در روند انتخابات را بپذیرد.

او گفت که هیچ روندی بدون قبول حاکمیت قانون، نمی‌تواند به صورت قانونمند به پیش رود. آقای غنی که در کابل با خبرنگاران و اعضای بلندپایه تیم خود صحبت می‌‌کرد، گفت که خارج شدن از روند انتخابات، نشانه “شکست و عجز” است.

عبدالله عبدالله، تنها رقیب آقای احمدزی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، اواخر هفته گذشته و در اعتراض به آنچه که “تقلب سازمان‌یافته” به نفع تیم رقیب خواند، تمام روابط ستاد انتخاباتی خود را با کمیسیون انتخابات این کشور به حالت تعلیق درآورد. آقای عبدالله خواهان توقف فوری شمارش آرای انتخابات شد و از ناظران ستاد خود نیز خواست تا دفاتر این کمیسیون را ترک کنند اما اشرف غنی احمدزی در نشست خبری خود با اشاره به این مساله که تا هنوز هیچ نتیجه‌ای از سوی کمیسیون‌های برگزار کننده انتخابات اعلام نشده، از تیم انتخاباتی آقای عبدالله خواست تا منتظر اعلام نتایج باشند و از پیش داوری خودداری کنند.

آقای احمدزی گفت که تیم او ۱۸۰۰ شکایت از روند برگزاری انتخابات در کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی ثبت کرده است و گفت که تیم حریف نیز باید همین کار را بکند. او گفت: “سوال ما از تیم اصلاحات و همگرایی این است که چرا پروسه ثبت شکایت‌های انتخاباتی را دنبال نمی‌کنند؟”

اشرف غنی احمدزی در بخش دیگری از سخنان خود از کمیسیون‌های برگزار کننده انتخابات خواست تا نتایج را در زمان از پیش تعیین شده اعلام کنند. او گفت که برنامه زمانی انتخابات قابل تغییر نیست.

قرار بود قسمتی از نتایج انتخابات اوایل هفته جاری اعلام شود اما بعدا کمیسیون انتخابات اعلام کرد که تا زمان خارج شدن از بن‌بستی که انتخابات با آن مواجه شده، نتیجه‌ای اعلام نخواهد شد.

آقای احمدزی همچنین گفت که دلیل سکوت او در چند روز گذشته “احترام” به خواسته کمیسیون انتخابات بوده که نامزدها و هواداران آنها را از پیش‌داوری در مورد نتیجه انتخابات منع کرده است. این نامزد ریاست جمهوری افغانستان، پس از روز برگزاری دور دوم انتخابات در هیچ نشست خبری حاضر نشده بود و موضع‌گیری‌های گاه به گاه ستاد او توسط یکی از اعضای این تیم به اطلاع رسانه‌ها می‌رسید.

ضیاءالحق امرخیل روز دوشنبه و به دنبال پخش یک فایل صوتی که ستاد آقای عبدالله مدعی بود گفتگوی او با کارمندان کمیسیون و اعضای ستاد آقای احمدزی است، از سمت خود استعفا داد. آقای احمدزی در بخش دیگری از سخنان امروز خود از تیم رقیب خواست تا در مورد آماری که اعلام می‌کند، توضیح بدهد. او گفت: “با اینکه هنوز هیچ نتیجه‌ای از سوی کمیسیون‌ها اعلام نشده، تیم اصلاحات و همگرایی توضیح بدهد که از کجا می‌داند ما یک میلیون رای از آنها بیشتر داریم؟”

ظاهرا اشاره آقای احمدزی به ادعای ستاد عبدالله عبدالله است که هفته گذشته گفته بود که بر اساس اطلاعات آنها حدود یک میلیون رای به نفع آقای احمدزی و به صورت غیرقانونی به صندوق‌ها ریخته شده‌است.

ستاد آقای عبدالله، نهاد‌های برگزاری کننده انتخابات و به خصوص ضیاءالحق امرخیل، رییس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات را به دست داشتن در تقلبی که ادعا می‌کرد صورت گرفته است، متهم کرده‌ است. ضیاءالحق امرخیل روز دوشنبه و به دنبال پخش یک فایل صوتی که ستاد آقای عبدالله مدعی بود گفتگوی او با کارمندان کمیسیون و اعضای ستاد آقای احمدزی است، از سمت خود استعفا داد.

آقای امرخیل در هنگام استعفا با رد اتهام‌ها علیه خود گفت که برای باز شدن راه برای پیوستن دوباره تیم آقای عبدالله به انتخابات، کناره‌گیری می‌کند. آقای احمدزی نیز در نشست خبری خود با رد هرگونه ادعای تقلب گفت آرای او “پاک” است و او حفاظت از این آرا را “وجیبه ملی” خود می‌داند اما او هیچ اشاره‌ای به کناره‌گیری آقای امرخیل که از سوی ستاد آقای عبدالله متهم به تقلب به سود آقای احمدزی شده بود، نکرد.

او گفت که حاضر نیست رای مردم را “معامله” کند و افزود که هرگونه “معامله سیاسی” که منجر به تشکیل یک “شرکت سهامی” شود در “فرهنگ” تیم او جایی ندارد.

ستاد آقای عبدالله، ادعا کرده که در برخی از ولایت‌ها، میزان مشارکت مردم در دور دوم انتخابات، بسیار بیشتر از دور اول گزارش شده و از کمیسیون خواسته تا در این مورد توضیح بدهد و سند ارایه کند. این ستاد مدعی است که در این ولایت‌ها به نفع آقای احمدزی تقلب شده و رای اضافی به صندوق‌ها ریخته شده است اما اشرف غنی احمدزی گفت که این افزایش رای تنها مختص به چند ولایت نیست و تیم او توانسته در تمام ۳۴ ولایت افغانستان، میزان رای خود را نسبت به دور اول بالاتر ببرد.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در روز ۲۴ جوزا/خرداد برگزار شد و بر اساس برنامه از پیش تعیین شده، قرار است نتایج ابتدایی آن در روز ۱۱ سرطان اعلام شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار