- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

اشرف غنی دو رقیب را به دو رفیق تبدیل می کند؟

محترم اشرف غني ریيس جمهوري اسلامی افغانستان، صبح روز سه شنبه در راس هیاتی به شمول عالی جنابان محمدخان، صلاح الدين رباني و وزراي معادن، تجارت، کار و امور اجتماعي و تعداد ديگري از مقامات دولتي به هند سفر کرد تا با مقامات بلندپايه دهلی نو درباره مسایل اقتصادي، بازرگاني و کشاورزي گفتگو کنند.

 

طی هفت ماهی که از روي کار آمدن اشرف غني در افغانستان، روابط کابل-اسلام آباد نزديکتر شده که اين موضوع نگراني دهلي نو را به دنبال داشته است به همین دلیل هم این سفر اشرف غنی در راستاي ايجاد توازن منطقه اي انجام می شود.

 

در این رابطه باید گفت: مناسبات هند با افغانستان در طول سالیان گذشته نسبت به پاکستان، از برجستگی ‏های خاصی برخوردار بوده که این مساله، هرگز به مزاج پاکستان خوش نیامده است. هند در طول سالیان گذشته، به خوبی توانسته نقش به سزایی را در بازسازی افغانستان داشته باشد، اما پاکستان همواره تاثیرگذاری منفی در کشور داشته و به دنبال دامن زدن به ناآرامی‏های بیش‏تر بوده است.

 

در زمان حاکمیت طالبان، روابط این گروه با هند، به شدت تنش آلود بود؛ زیرا در آن زمان، طالبان توسط پاکستان حمایت می شد؛ اما زمانیکه طالبان شکست خوردند و حکومت کرزی آغاز بکار کرد، روابط هند با دولت افغانستان بسیار نزدیک شد و به همان اندازه، پاکستان دشمنی هایش با افغانستان و هند را آغاز کرد.

 

این دو کشور نه تنها در کشمیر، بلوچستان و برخی از کشورهای همسایه، با هم داخل جنگ هستند؛ بلکه افغانستان نیز، یکی از مکان هایی است که در آن به رقابت می پردازند. پاکستان در تلاش است تا از محبوبیت هند در افغانستان بکاهد و درعوض محبوبیت خودش را در کشور ما افزایش دهد.

 

شواهد حاکی است که صحنه افغانستان، میدانی برای رقابت میان هند و پاکستان چه در گذشته و چه در شرایط کنونی بوده و دولت افغانستان در زمان تصدی حامد کرزی نتوانست این دو کشور را قانع بسازد که سیاستی غیرجانب‏دارانه را دنبال می‏ کند و به این وسیله از این دو کشور بخواهد که یک‏دیگر را در میدانی دیگر، با چالش مواجه سازند.

 

آنچه که طی دهه ی اخیر از سیاست خارجی دو کشور دریافت شده این است که بسیاری از عوامل ناامنی و شورش در مناطق افغانستان مربوط به افراد تحت الحمایه پاکستان و سیاستهای نادرست اسلام آباد بوده در حالی که دولت هند تاکنون هیچ دخالت علنی در امور داخلی کشور ما نداشته است ولی در یکی دو سال اخیر به سمت سیاستهای آمریکا کشیده شده است.

 

در مجموع اگر بخواهیم راجع به هند و پاکستان قضاوت کنیم خلاصه اش می شود اینکه: دولت دهلی نو همچنان که تا کنون ثابت کرده صادقانه در راستای بازسازی افغانستان ( و البته با هدف تضعیف منافع پاکستان در کشور ما) تلاش کرده است ولی دولت اسلام آباد جز آموزش نیروهای شبه نظامی و پناه دادن به مخالفین دولت، کار قابل توجهی در افغانستان انجام نداده است به نحوی که مقامات امنیتی پاکستان به این عقیده اند که برای جلوگیری از نفوذ هند در افغانستان و منطقه تقویت طالبان در افغانستان یک انتخاب خوب می باشد.

 

اما اکنون اشرف غنی بر خلاف کرزی که متاسفانه در قبال همسایگان و کشورهای مهم منطقه و حتی جهانی، سیاستی قاطع و مشخصی نداشت و همواره از موضع ضعف سخن می گفت، قصد دارد تا با سیاست خاص خودش و ابهامات فراوانی که وجود دارد، زمینه تعامل کشورهای همسایه و قدرت‏های منطقه ‏ای را فراهم نماید.

 

هرچند بعید به نظر می رسد با تاثیری که اسلام آباد بر روی سیاستهای اشرف غنی دارد، وی بتواند این دو رقیب را به دو رفیق در افغانستان تبدیل کند.