- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

اشرف غنی در نشست مجمع جهانی اقتصاد: سال ۲۰۱۵ سال پُر از چالش ها و مشکلات

رئیس جمهور افغانستان می گوید، سال گذشته برای حکومت وی وضعیت نامشخص و بی سرنوشتی بزرگترین مشکل به شمار می رفت.

در نشست مجمع جهانی اقتصاد، در کنار مسایل مربوط به انکشاف اقتصاد جهانی روی وضعیت امنیتی افغانستان و چگونگی مبارزه با گروه تندرو دولت اسلامی یا داعش نیز گفتگو صورت گرفت.

این مجمع امسال روز چهارشنبه در شهر داوس سویس آغاز و امروز (شنبه) به پایان می رسد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان دیروز در این اجلاس سخنرانی کرده سال ۲۰۱۵ میلادی را برای حکومت افغانستان سال پُر از چالش ها و مشکلات خوانده گفت:

“بی سرنوشتی سال گذشته، جزء از مشکلات ما بود. دوم، سوال اختلافات مطرح بود که نیاز به تفکیک هر یک از عناصر آن داشتیم که باعث ناامنی گردیده بود، تا می دانستیم که چگونه با آن معامله کرد. سوم چیزی بود که مطلقاً باید به مردم تمرکز می کردیم، ما نمی توانستیم که آغشته به فساد اداری باشیم، ما نمی توانستیم که غیر منظم باشیم و ما نمی توانستیم که مردم فقیر و نادار را از چشم بیاندازیم.”

در نشست مجمع جهانی اقتصاد که سالانه در شهر داوس سویس برگزار می شود، از مسایل مربوط به عراق، سوریه و افغانستان گرفته تا مبارزه با تندروی و رشد اقتصادی جهان مورد بررسی قرار می گیرند.

رئیس جمهور اشرف غنی در ادامه سخنرانی خود گفت، افغانستان برای گروه داعش یک هدیره خواهد بود.

رئیس جمهور غنی گفت:

“ما مردم انعطاف پذیر هستیم و ما پیروز می شویم. افغانستان قبرستان برای داعش و دیگر گروه ها خواهد بود. ما ضرب المثل داریم که انتقام شرین است، اگر صد سال بعد هم گرفته شود.”

همزمان با این، ینس ستولتن بیرگ منشی عمومی ناتو گفت، آنها تلاش می کنند که نیروهای نظامی افغان را آمورش دهند تا آنها بتوانند امنیت کشور شان را خود تأمین کنند.

وی گفت:

“ناتو در پایان ماموریت جنگی و محاربوی خود در افغانستان قرار دارد. ما اکنون دوازده هزار عسکر در افغانستان داریم که نیروهای امنیتی افغان را مشوره و آموزش داده آنها را کمک می کنند. زیرا در درازمدت بهتر است که قوای امنیتی افغان خود مسئولیت امنیتی کشور شان را بدوش گرفته و ما حمایت کننده گان آنها هستیم. آنها در خط اول جبهه اند و اضافه از یک سال می شود که نظامیان افغان مسئولیت امنیتی را به دوش دارند.”

منشی عمومی ناتو افزود، آنها آموزش نظامی، نیروهای را در عراق، اردن و تونس هم آغاز کرده اند.

در این میان ریاست جمهور افغانستان در یک اعلامیه گفته است، رئیس جمهور در حاشیه اجلاس سویس در دیدارهایش، از رهبران کشور ها خواست که در مبارزه با تروریزم و دهشت افگنی حکومت افغانستان را کمک و همکاری کنند.

رئیس جمهور افغانستان همچنان سرمایه گذاران و تاجران را تشویق کرد که در عرصه های گوناگون بخصوص صحت عامه و انرژی در افغانستان سرمایه گذاری کنند.