افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 8 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی حامی دشمن مردم خود شده است

رییس جمهور اشرف غنی در بیانیه ای حمایت خود را حملات عربستان بر مردم بی دفاع یمن اعلام کرده است. وی این حمایت را در دفاع از حرمین شریفین گفته است. با این بیانیه بسیاری از نیروهای دولتی و غیر دولتی صدای اعتراض خود را به رییس جمهور بلند کرده اند که چرا اشرف غنی با وجود هزاران مشکلی که در کشور خود داریم وارد مشکلات داخلی کشوری دیگر می شود. آنهم حامی کشوری شده است که خود دشمن کشور ما بوده و تمویل کننده القاعده، طالبان و داعش است.

 

فرهاد صدیقی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «آغاز روز» گفت: در این اواخر عربستان سعودی حملات خود را بر یمنی ها شروع کرده اند. یمنی ها مسلمان هستند. عربستان صعودی می خواهد پای تمام کشورهای مسلمان را در این جنگ بکشاند. بدبختانه ما در آن حد نیستیم که از یمن دفاع یا از عربستان صعودی دفاع کنیم. چرا که بیش از سه دهه است که در افغانستان جنگ های بی شماری بوده و مردم در این شعله های جنگ سوخته اند. تمویل کننده همه این جنگ ها عربستان است که با گروههای مختلف القاعده، طالب و داعش و … این جنگ ها را به راه می اندازد. در این میان رییس جمهور کشور ما حمایت خود را از عربستان اعلام کرده که اصلاً به نفع کشور ما نیست. این باعث می شود که روز به روز در داخل افغانستان جنگ های مذهبی و دشمنی های مذهبی افزایش پیدا می کند.

 

وی بیانیه اشرف غنی را فقط از جانب خود وی دانسته و افزود: برای دادن این بیانیه هیچ گونه مشورتی صورت نگرفته است. نه با وزیران مشورتی صورت گرفته و نه با نمایندگان مجلس و نه با شورای امنیت که این گونه بیانیه ها باید از فیلتر آن بگذرد.

 

صدیفی با انتقاد از حمایت رییس جمهور از عربستان در جنگ یمن گفت: رهبران حکومت وحدت ملی باید هرچه سریعتر برای ولایت ها تصمیم بگیرند. امروز در تمام ولایت های افغانستان نا امنی وجود دارد. مردم خود را در امنیت نمی بینند. قوای مسلح ما هر روز در جنگ هستند و هر روز شهید می دهند. پیشنهاد من به حکومت وحدت ملی این است که از تیم های خود صرف نظر کنند تا این وطن از بدبختی نجات پیدا کنند. به جای اینکه به حمایت های جنگ های داخلی دیگر کشور ها بپردازند به اوضاع داخلی کشور خود رسیدگی کنند.

 

این نماینده مجلس رییس جمهور را در خیالی خام برای صلح می بیند و می گوید: در سفری که رییس جمهور به عربستان سعودی داشت، عربستان به اشرف غنی وعده داده که بر پاکستان فشار می آورد که طالبان را به میز مذاکره بکشاند اما شما باید از جنگ ما حمایت کنید. واضح است که این کار عملی نمی شود چرا که صلح و مذاکره با پاکستان صادقانه نیست و پاکستان به وعده های خود عمل نمی کند. اگر ما در این قضیه بی طرف باشیم برای ما خیلی بهتر است.

 

وی حمایت اشرف غنی از عربستان را آغاز اختلافات در داخل می داند و می افزاید: جنگ در یمن میان شیعه و سنی است و مشارکت ما در جنگ یمن در داخل کشور خودمان باعث ایجاد تفرقه میان شیعه و سنی می شود. عربستان سعودی خانه های هم مرز با یمن را نقطه گذاری کرده تا از بین ببرد. حدود صد مکتب در یمن تا به حال بسته شده است. با این حمایت اشرف غنی از عربستان، در این کارها شریک شده و برای خود از همسایه ها دشمن می تراشد و دوستان را نیز از دست می دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار