- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

اشرف غنی به مراتب از کرزی پاکستانی تر است!

مقامات پاکستانی: رفتار اشرف غنی با سایر مقامات افغانستان متفاوت می باشد به نحوی که شاید بتوان گفت وی تنها کسی است که می تواند نقش مهمی در بهبود روابط دو کشور ایفا نماید.

 

محترم اشرف غنی که از در راس هیاتی بلندپایه در اسلام آباد به سر می برد، روز گذشته با رهبران سیاسی پاکستان ملاقات کرد.

 

کسانی که از صبح روز شنبه با اشرف غنی ملاقاتی هر چند کوتاه داشته‌اند عبارتند از مولانا فضل الرحمن رهبر حزب جمعیت علمای اسلام شاخه فضل الرحمن، آفتاب شیر پائو وزیر داخله اسبق پاکستان، اسفندیار ولی خان رهبر حزب عوامی ملی،محمود خان اچکزیی از رهبران سیاسی بلوچستان، شیرین مزاری سفیر سابق پاکستان در آمریکا و از اعضای حزب مردم، فرحت‌ الله بابر سخنگوی زرداری رییس‌جمهور سابق پاکستان، افراسیاب ختک، سردار کامل خان منگل زیی و فیصل کریم کندی سخنگوی سابق مجلس.

 

در این ملاقات ها بیشتر رهبران سیاسی پاکستان ضمن مثبت ارزیابی کردن ملاقات خود با محترم اشرف غنی، بیان کردند رفتار وی با سایر مقامات افغانستان متفاوت است به نحوی که شاید بتوان گفت وی تنها کسی است که می تواند نقش مهمی در بهبود روابط دو کشور ایفا نماید.

 

بیشتر رهبران سیاسی پاکستان بر این باورند که زمان آن فرا رسیده که پاکستان و افغانستان اختلافات گذشته را کنار گذاشته و تمام تلاش خود را برای همکاری‌های دوجانبه و برقراری روابط پایدار به کار گیرند.

 

به گفته سیاستمداران پاکستانی باید این واقعیت را در نظر بگیریم که افغانستان نقش مهمی در تحولات منطقه دارد بنابراین تلاش برای برقراری امنیت در افغانستان از هر لحاظ به نفع پاکستان است.

 

رهبران سیاسی پاکستان تاکید کردند گسترش حجم تجارت بین اسلام آباد و کابل می‌تواند در اعتمادسازی و گسترش روابط بین دو کشور نقش موثری داشته باشد.

 

محترم اشرف‌غنی نیز در ملاقات با مولانا فضل الرحمن، اسفندیار ولی‌خان، و آفتاب شیر پائو بیان کرد: چون این رهبران سیاسی ارتباط نزدیکی با پشتون‌ها و مردم محلی پاکستان دارند می‌توانند ضمن مذاکره با گروه‌های مختلف پاکستانی می‌توانند کمک شایانی داشته باشند تا روابط دو کشور بهبود یافته و عملیات‌های تروریستی در افغانستان کاهش پیدا کند.

 

رهبران سیاسی پاکستان نیز اطمینان دادند برای برقراری امنیت و آشتی با رییس‌جمهور افغانستان همکاری خواهند کرد با این وجود مولانا فضل الرحمن تاکید کرد: چون دولت‌های دو کشور وظیفه اصلی در زمینه‌های مختلف را به عهده دارند فقط بعد از مشخص شدن سیاست دولت پاکستان در این زمینه می‌تواند نقش خود را ایفا نماید.

 

اشرف غنی اولین ملاقات‌ خود در پاکستان را به راحیل شریف فرمانده ارتش اختصاص داد و از بخش‌های مختلف مقر ارتش بازدید به عمل آورد که این ملاقات مدت زیادی به طول انجامید و همین امر باعث شد برخی ملاقات‌ها و برنامه‌های وی در سفر به پاکستان لغو شود. (ملاقات اشرف غنی در مقر ارتش پاکستان و پشت درهای بسته انجام شد اما گفته می شود کنترل مرزهای مشترک و مسایل نظامی محور گفتگوی اشرف غنی با فرمانده ارتش پاکستان بوده است )

 

قرار است در پایان این سفر، محترم اشرف غنی بعد از بازی دوستانه افغانستان و پاکستان به کابل بازگردد.