افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 5 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی برای خرید پاکستان چقدر هزینه کرده؟

منابع نزدیک به دیوان پادشاهی سعودی فاش کردند که وزیر دفاع عربستان در دیدار اخیرش با نخست‌وزیر پاکستان به وی پیشنهاد داده در برابر تشویق‌های مالی در حمله به یمن مشارکت فعال داشته باشد.

 

محمدبن سلمان آل‌سعود وزیر دفاع عربستان هفت روز پیش از آغاز عملیات نظامی علیه یمن موسوم به “طوفان قاطعیت” با نواز شریف نخست وزیر پاکستان در ریاض دیدار و پیشنهاد کمکهای مالی به پاکستان در مقابل مشارکت آن در حمله به یمن را مطرح کرد و دستور داد مبلغ 52.500 ریال سعودی (معادل 15000 دالر آمریکایی) به حساب نواز شریف در شعبه اصلی بانک سرمایه گذاری جده واریز شود و علاوه بر حمایت نواز شریف، افراد برگزیده ارتش پاکستان به هدف مشورت با فرماندهان سعودی عازم عربستان شوند.

 

البته رشوت های دلنشین آل سعود به مقامهای اسلام آباد به همین مقدار بسنده نشده و رییس دیوان پادشاهی عربستان به‌پاس حمایت پاکستان از حمله به یمن، یک قصر به‌ مساحت چهارهزار مترمربع در اطراف ریاض به نواز شریف بخشید که این هدیه ی شیرین، جدای از کمک مالی 700 میلیون دالری عربستان به پاکستان برای مشارکت رسمی اش در حمله زمینی به یمن است.

 

قبل از توضیحات رابطه ی اشرف غنی و پاکستان، یادآور می شویم که عربستان از شش حمل پس از شکست تمام طرح‌ها و سیاست‌هایش در یمن، به گزینه نظامی روی آورد و مناطق مختلف یمن را آماج حملات هوایی خود قرار داد و در این میان کشورهایی که خود را مدیون کمکهای مالی آل سعود می دانند، از جمله جناب اشرف غنی از این تجاوز آشکار حمایت کردند.

 

درباره ی گفتگوهای پادشاه سعودی با اشرف غنی و حمایت وی از تجاوز عربستان به یمن در مباحث قبلی سخن گفته شده، اما اکنون بحث بر روی جیره خواری پاکستان است که مقاماتش همیشه طرفدار حزب باد هستند و از هر طرف که دالر بیاید به همان طرف می چرخند.

 

در این شش ماهی که از حکومت وحدت ملی به ریاست جناب اشرف غنی گذشته، ایشان بارها و بارها خود را به اسلام آباد نزدیک ساخته و ادعا کرده که تمامی مشکلات اقتصادی، امنیتی و سیاسی میان افغانستان و پاکستان را حل و فصل می کند، اما از آنجایی که پاکستانیها به غیر از پول و رشوت هیچ کسی را نمی شناسند، اشرف غنی با کدام وعده ی دلنشین انها را حاضر به همکاری برای اجرایی کردن طرح مصالحه با طالبان کرده است؟

 

بدون شک اگر اشرف غنی گمان می کند که می تواند با مقامات پاکستانی در این زمینه به تفاهم برسد، حتما مسایل پشت پرده ی فراوانی در جریان است که میان اشرف غنی و رهبران این همسایه گذشته است. از چشم پوشی از خط دیورند گرفته تا اعطای امتیازات سیاسی و نقش دادن بیشتر در مسایل حکومت کابل و الا جناب اشرف غنی پولی در بساط ندارد که بخواهد مانند عربستان به پاکستان باج بدهد مگر اینکه باز هم سران کاخ سفید در این زمینه پا پیش نهاده باشند.

 

بنا بر آمار نهادهای امنیتی کشور، هم اکنون بیش از 6500 تن از شبه نظامیان حاضر در افغانستان به طرفداري از گروه هاي داعش و القاعده در افغانستان حضور دارند که اشرف غنی می خواهد مقامات اسلام آباد را متقاعد کند که این افراد را همگام با طالبان به پروسه صلح پیوند دهد.

 

که تمامی این موضوعات تنها یک جمع بندی دارد و آن هم اینکه اشرف غنی با اعتمادش با پاکستان و عربستان و اربابشان آمریکا دچار اشتباهی می شود که قطعا آیندگان ما از این دوستی بسیار متضرر خواهند شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار