افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 7 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی بدون برنامه سفر می کند

اشرف غنی بدون برنامه ریزی سفرهایی به چین، پاکستان و سعودی داشت. در حالی که سعودی تضاد همه جانبه با ایران دارد، پاکستان با هندوستان در تضاد است، هندوستان با چین تضاد دارد. این سفرها برای آینده سیاست خارجی افغانستان مناسب نیست

سیاست خارجی حکومت وحدت ملی با پاکستان تغییر کرده است. برعکس حکومت قبلی که روابطی خوب با این کشور نداشت اشرف غنی روابطی حسنه برقرار کرده است به طوری که شش نفر از افسران کشور را برای تعلیم نظامی به این کشور فرستاده و از آن طرف در پی کمرنگ کردن روابط با هندوستان است. به طوری که پذیرفتن کمکهای تسلیحاتی این کشور را به حالت تعلیق درآورده است.

 

احمد سعیدی اگاه مسایل سیاسی و دیپلمات سابق در برنامه «تحول» گفت: در حال حاضر افغانستان به سیاست خارجی استوار بر منافع ملی نیاز دارد. آنچه منافع ملی را تحقق می بخشد، سیاست اقصادی محور افغانستان است. افغانستان از نگاه اهمیت جغرافیایی خود در حال حاضر باید به عنوان یک پل انتقال انرژی بین آسیای جنوبی و کشورهای آسیای میانه تبدیل شود. این پل اقتصادی وقتی مثمر واقع می شود که بتوانیم پروژه کاسا، هزار و پروژه تاپی را فعال بسازیم که متاسفانه تا به حال فعال نشده است. این روابط اقتصادی درهر سه پروژه که نام برده شد می تواند، سیاست خارجی ما را اقتصاد محور کند و هم دیپلماسی را فعالتر کند.

 

وی سیاستهای خارجی اشرف غنی را شتاب زده و بدون برنامه خواند و افزود: اشرف غنی بدون برنامه ریزی سفرهایی به چین، پاکستان و سعودی داشت. در حالی که سعودی تضاد بسیار همه جانبه و محکم با ایران دارد، پاکستان با هندوستان در تضاد است، هندوستان با چین تضاد دارد. این سفرها ممکن است برای آینده سیاست خارجی افغانستان مناسب نباشد. به طور مثال پاکستان هنوز صداقت ندارد که نباید منافع ملی افغانستان را زیر پا کند. اشرف غنی یک شبه خوش خدمتی بزرگی به پاکستان کرده است. این خوش خدمتی های اشرف غنی می تواند در دراز مدت صدمات بزرگی را به کشور بزند. در حالی که پاکستان در گذشته صدمات زیادی را به کشور ما زده است.

 

سعیدی ادامه داد: در زمان ریاست جمهوری مشرف در پاکستان، افغانستان میدان تاخت و تاز پاکستانی ها بود. جنرال اسد رییس سابق آی اس آی اعتراف کرده است که اسامه را به آمریکایی ها ارزان فروختیم اگر ما پنج سال دیگر اسامه را نگاه می داشتیم پولهای بیشتری به نام تروریزم می گرفتیم و در افغانستان هم بحرانهای دیگری ایجاد می کردیم.

 

این آگاه سیاسی مقایسه پاکستان با هندوستان در قبال افغانستان را کاری اشتباه دانست و عنوان کرد: در سیاست جهانی اگر هندوستان را با پاکستان از نگاه اقتصادی، سیاسی، امنیتی، مقایسه کنیم اشتباه می کنیم. هندوستان کشوری قوی از هر لحاظ است. اگر حمایت و پشتیانی آمریکا برای پاکستان نمی بود طی شش دهه ای که از عمر این کشور می گذرد هندوستان چندین دفعه می توانست پاکستان را خرد و خمیر کند.

 

سعیدی با مقایسه ای بین روابط ما با پاکستان و هندوستان گفت: در حال حاضر افغانستان زخم خونینی است. ما باید بدانیم که چه کسی بهتر می تواند زخم ما را پانسمان کند. طی شش دهه پاکستان همیشه در افغانستان توسط برنامه اشخاص و افراد سیاست کرده است اما هندوستان همیشه با حکومت ها روابط داشته است. بنابراین کمکهایی را که هندوستان در طول سیزده سال گذشته به افغانستان کرده بعد از کمکهای آمریکا بزرگترین کمک موثر و کارآمد به کشور بوده است.

 

وی اشرف غنی را موظف دانست که این ارزیابی را داشته باشد که چه کسی در گذشته به ما کمک کرده است و روابط خوبی داشته است و در حال حاضر چه کسی می تواند صادقانه به ما کمک کند و افزود: اگر ما بدانیم که بعد ازاین پاکستان در صلح صادق خواهد بود، از حمایت تروریزم دست کشیده است، لانه های تروریست که در پاکستان است را به هم می زند و صادقانه با افغانستان همکاری می کند ایجاد روابط بیشتر و صمیمی تر مشکلی ندارد اما ما علاوه بر اینکه به روابط دوستانه با پاکستان نیاز داریم، به تحقق منافع ملی خود نیز ضرورت داریم.

 

سعیدی با انتقاد از سیاست جدید اشرف غنی با پاکستان عنوان کرد: اشرف غنی تعدادی از آرزوهای دیرینه پاکستان را برآورده ساخته است. سردار محمد داوود خان، داکتر نجیب الله و حامد کرزی هرگز حاضر نشدند خط دیورند را به رسمیت بشناسند، اشرف غنی در طول ریاست جمهوری خود هرگز این موضوع را مطرح نخواهد کرد و این آرزوی پاکستان است. پاکستان از تمام حکومتهای افغانستان به ویژه حامد کرزی تقاضا کرد که افسران خودرا جهت تعلیم و تربیت به پاکستان بفرستید، هیچ حکومتی نپذیرفت، اشرف غنی این کار را کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار