افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 29 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی از کرزی سنجیده تر عمل می کند

داکتر احمدزی چاره ای ندارد جز اینکه با سفر به کشورهای منطقه با حاکمان آنها وارد مذاکره شود و راه حلی سیاسی برای پایان دادن به درگیری ها در کشور پیدا کند چرا که تمام جناح های درگیر در افغانستان از سوی منابع خارجی تغذیه و حمایت می شوند و باید به جای مذاکره با این گروه ها با حامیان آنها صلح و گفتگو کرد

محترم اشرف غنی احمد زی پس از ادای فریضه حج (هدف ظاهری سفر به عربستان سعودی) و دیدار با سران آل سعود (هدف سیاسی این سفر) به چین رفت و چندین پیمان با این ابرقدرت اقتصادی جهان امضا کرد.

نکته ای که درباره ی سفر ایشان به عربستان قابل تامل است اینکه وی به خوبی می داند هر دو جناح جهادی و تکنوکرات افغانستان به لحاظ مالی و فکری با سیاستهای حکومت عربستان رابطه ی خوبی داشته و دارند، لذا انتخاب اولین سفر وی قبل از چین به یک کشور مهم منطقه ای در حوزه اسلامی، می تواند در هدف حج عمره قابل توضیح باشد.

اشرف غنی که قصد دارد برای تامین ثبات سیاسی کشور همه موارد را مد نظر قرار دهد، چاره ای ندارد جز اینکه با سفر به کشورهای منطقه با حاکمان آنها وارد مذاکره شود و راه حلی سیاسی برای پایان دادن به درگیری ها در کشور پیدا کند چرا که تمام جناح های درگیر در افغانستان از سوی منابع خارجی تغذیه و حمایت می شوند و باید به جای مذاکره با این گروه ها با حامیان آنها صلح و گفتگو کرد.

در این شکی نیست که گروه طالبان هم از نظر ایدئولوژیک تا حدی به عربستان سعودی نزدیک است هم از نظر مادی. ثروتمندان عرب حوزه خلیج فارس نیز به نوعی کمک‌های مالی خود را به گروه های مسلح در افغانستان می‌ رسانند. لذا اگر اشرف غنی توانسته باشد دل سران آل سعود را در این زمینه به دست آورده باشد، راه زیادی را در روند صلح کشور رفته است.

مطلب دیگر درباره سفر ایشان به چین این است که این امید وجود دارد که در آینده افغانستان به ثبات برسد. لذا باید سرمایه گذاری خارجی در کشور سود آور شود. بخشی از انتظارات اشرف غنی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به خصوص عربستان سعودی و امارات متحده تامین می شود، اما رییس جمهور از نقش مهم چین در اقتصاد کشور ما نیز غافل نشده است.

در چند سال اخیر چینی ها انتخاب خود را کرده اند و نشان داده اند که در زمینه اقتصادی در افغانستان فعال هستند و به مسایل سیاسی و نظامی افغانستان به آن معنا که غربی ها به آن توجه می‌کنند علاقه ای ندارند و از آنجایی که چین مناسباتش با افغانستان بسیار نزدیک تر است تا پاکستان برای همین شریک مناسبی برای دولت وحدت ملی محسوب می شود.

لذا دلیل سفر اشرف غنی به چین نیز می تواند این باشد که علاوه بر ابعاد اقتصادی، چینی ها را تشویق کند تا اسلام آباد را مجاب نماید که دست از حمایت های گروههای معاند بردارد که بدین طریق با پیمان های اقتصادی میان پکن و کابل، نقش چین در کشور ما به حداکثر خود می رسد.

به هر حال اشرف غنی تاکنون ثابت کرده که در سیاست خارجی عملکرد سنجیده تری نسبت به اوایل حکومت کرزی داشته است و از آنجایی که احتمالا اشرف غنی سفر به آمریکا، هند،‌ پاکستان و ایران را هم در برنامه کاری خود قرار داده ، تلاش می‌کند با همه کشورها و قدرت های بزرگ بین‌المللی و منطقه ای ارتباطاتش را گسترش بدهد تا در سیاست خود موفق باشد.

که امیدواریم با این عملکرد، وضعیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مردم بهتر شود.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار