افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 26 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی از زمین و عبدالله از آسمان می گوید

هر دو رهبر در آغاز کار خود اولین کار خود را اصلاحات در نظام انتخاباتی عنوان کردند اما هشت ماه از ایجاد این حکومت می گذرد و هیچ خبری از اصلاحات در نظام انتخابات وجود ندارد. هنوز دو رهبر به این توافق نرسیده اند که کمیسیون اصلاح انتخاباتی چه ترکیبی داشته باشد و رییس آن چه کسی باشد.

 

محمدآصف بکتاش عضو حزب ملی ترقی وطن در برنامه «راه حل» گفت: در افغانستان قوانین مرتباً نقض می شود. به طور مثال پست ریاست اجرایی و این تفاهمنامه سیاسی که به وجود آمد در هیچ جای قانون اساسی قابل توجیح نیست.

 

وی در خصوص کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی عنوان کرد: هر کدام از رهبران ممکن است تلاش کنند تا موازنه کمیسیون اصلاح انتخاباتی به سوی آنها باشد تا نتایج انتخابات به نفع آنها باشد. این وضع نباید پیش آید. مردم می خواهند که در انتخابات آزادانه شرکت کنند اما با وجود مخالفان مسلح که امروز کشور را به گروگان گرفته اند این کار امکان پذیر نیست.

 

بکتاش گام های موثر برای برگزاری انتخابات را این گونه برشمرد: در گام اول ایجاد فضای باز سیاسی برای برگزاری انتخابات شرط حتمی است. اگر داکتر غنی و عبدلله صادق هستند و نمی خواهند با سرنوشت مردم بازی کنند باید اقدام کنند و فضای باز سیاسی را ایجاد کنند. موضوع دوم، چند سال است که بحث ها بر سر این است که تذکره های الکترونیکی هویت به مردم داده شود و افراد واجد شرایط رای دهی در لیست کمیسیون های انتخاباتی قرار بگیرند. با این کار در همان روز رای دهی نتیجه روشن می شود.

 

این عضو حزب ملی ترقی وطن خارجی ها را مقصر بحران انتخابات در کشور می داند و می گوید:در کشور ما، جامعه بین المللی هم انتخابات ما را به بحران برد. آنها حکومتی را که برای ما ساختند کپی دوم توافقات بن بود. این کپی به مراتب بدتر از توافقات بن است. در اول حداقل حکومت یک سر داشت حالا حکومت دو سر داشته و دو مرکز تصمیم گیری وجود دارد. اشرفی غنی از زمین حرف می زند و عبدالله از آسمان می گوید. خارجی ها برای ما سناریویی ساختند که نخواستند ما دولت قوی و نیرومند در افغانستان داشته باشیم. خواستند حکومتی ضعیف در افغانستان وجود داشته باشد تا بتوانند برنامه هایی را که خود می خواهند به پیش ببرند.

 

وی شرایط انتخابات عادلانه را توصیف کرده و گفت: حالا خواهان این هستیم که در نظام انتخاباتی اصلاحات بیاید. اگر بخواهیم انتخاباتی شفاف، عادلانه، قانونی در کشور برگزار کنیم راه حل این است که اسلحه های غیر قانونی از کشور برچیده شود، کار تذکره های الکترونیکی انجام شود. کمیسیون های انتخاباتی در بین رهبران تقسیم نشود. بلکه باید متشکل از افراد بی طرف باشد. مردم این موضوع را نمی پذیرند.

 

بکتاش ادامه داد: اشرف غنی حالا ادعا می کند که ما بهترین انتخابات را برگزار می کنیم در حالی که تا به حال نشان داده است که به هیچ کدام از وعده های خود عمل نمی کند. هر دو رهبر همین حالت را دارند. آنها باید در عمل آن را نشان دهند و کار خود را شروع کنند. در حالی که هیچ کاری را آغاز نکرده اند چگونه می توانند چنین ادعایی کنند.

 

وی خواستار اصلاح کمیسیون انتخابات شده و افزود: اگر نیاز است که اصلاحات در ساختار کمیسیون ها صورت بگیرد، باید به زودی انجام شود اما یک موضوع مهم است و آن هم این است که همه اعضای کمیسون های انتخاباتی خاین نیستند. در تخلفات دست نداشته اند و نقض قوانین نکرده اند. عده ای بوده اند که تقلب کرده اند و باید همانها محاکمه شوند. اشرف غنی و عبدالله حق ندارند که کمیسیون ها را به نفع خود جا به جا کنند. کمیسیون ها باید مستقل باشند و غیر جانبدارانه و مستقلانه عمل کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار