افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 4 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی اثبات کرد غیر قابل اعتماد است

داکتر اشرف غنی، رییس جمهوری اسلامی افغانستان در ادامه بازی های سیاسی خود و رفتارهای ناهنجاری که در دوران کمپاین انتخاباتی اش نیز بارها شاهد آن بودیم، این بار با انتقاد شدید از کشور و دوست برادر (پاکستان) گفت که اسلام آباد ۱۴ سال جنگ پنهانی با افغانستان را به پیش برده است.

 

این سخنان اشرف غنی صاحب در یک پیام ویدیویی در یک نشست بین المللی میان دیپلمات ها و اندیشمندان در دوحه قطر پخش شد و وی پاکستان را متهم به پیشبرد جنگ در افغانستان کرد و یکبار دیگر از سران اسلام آباد خواست تا طالبان و شبکه حقانی را تحت فشار قرار دهند.

 

این طرز سخن گفتن اشرف غنی و نامه ی محرمانه ای که به مقام های پاکستان چند روز پیش نوشت، از یک سو نشان می دهد که فضای دوستانه ای که بعد از پایان دولت حامد کرزی و آغاز ریاست جمهوری اشرف غنی، میان پاکستان و افغانستان ایجاد شده، ریشه و پایه محکمی ندارد و صرفا روی یکی سری حرف ها و دیدارهای دوجانبه بنا شده که استحکام چندانی ندارد.

 

از ابتدا هم معلوم بود که روابط گرم چند ماه اخیر میان پاکستان و افغانستان، تنها یک امر نمادین است و نمی توان آن را یک واقعیت دانست زیرا روابطی که صرفا برپایه حرف و بدون پشتوانه عملی بنا شود، دوام نخواهد یافت، همانگونه که سخنان دوستانه اشرف غنی و مقام های پاکستانی این چنین شد.

 

اشرف غنی سعی کرد تا حقایق را نادیده بگیرد و تلاش کند با حرف های خود به دنیا نشان دهد که میان کابل و اسلام آباد روابط محکمی برقرار است. غافل از اینکه گرمای این دوستی به هیچ وجه پایدار نبوده و همانطور که این دوره گذرا نشان داد حتی شخصی مثل اشرف غنی هم نمی تواند با سیاست دورویی پاکستان سر سازش داشته باشد.

 

رییس‌جمهور این واقعیت را نادیده گرفت که پاکستان سالها است که بر افراط‌گرایی سرمایه‌گذاری کرده و ذایقه یک رهبر افغانستان نمی‌تواند سیاست‌های وضع شده اسلام آباد را تغییر دهد مگر اینکه پاکستان چیزی که برای آن می‌جنگد (سلطه بر کشور ما) را بدست آورد.

 

اما از طرف دیگر اشرف غنی با این تغییر موضع های یکباره خود نشان می دهد که شخصی غیرقابل اعتماد برای مردم افغانستان است. زیرا درخواست اشرف غنی از مقام های اسلام اباد برای تحت فشار گذاشتن اعضای شبکه حقانی و طالبان دروغی بیش نیست چرا که اعضای شبکه حقانی هرگز در پاکستان حضور ندارند و حتی مدتی است که اعضای طالبان افغانستان هم خاک پاکستان را ترک کرده اند چون از رفتارهای اخیر پاکستان چندان دلخوشی نداشتند.

 

اگر اشرف غنی نامه ای به ظاهر محرمانه هم به دولت پاکستان نوشته، صرفا برای تحت فشار قرار دادن داکتر عبدالله رییس اجرایی دولت است و الا نه اشرف غنی و نه سران پاکستان، بدون هماهنگی آمریکا هیچگاه دست به اقدام های خود سرانه نمی زنند.

 

هرچند که بیان این مطلب اکنون هیچ فایده ای ندارد و ملت افغانستان باید پنج سال با چنین سیاست ارباب پروری، بسازند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار