افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 9 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

اشتون کارتر: ناتو دربارهء احتمال حضور طولانی تر سربازانشان در افغانستان فکر کند

با گسترش دامنه نا امنی ها در افغانستان، احتمال اینکه سربازان ناتو برای مدت طولانی تر در این کشور بمانند بیشتر می شود.

 

دیروز در جلسهء وزیران دفاع کشور های عضو پیمان اتلنتیک شمالی (ناتو) در بارهء این بحث شد که چگونه ناتو میتواند ماموریتش را در افغانستان طولانی تر بسازد.

 

فقط چند روز پس از تصرف شهر قندز، امریکا و متحدانش در پیمان اتلنتیک شمالی علاقه مندی نشان دادند که بالای برنامهء خروج سربازان شان از افغانستان دوباره فکر کنند.

 

وزیر دفاع امریکا گفته است به نظر می رسد واشنگتن تصمیمی را که قبلاً در بارهء حضور سربازانش در افغانستان گرفته بود، تغییر دهد.

 

ایالات متحدهء امریکا گفته بود که پس از سال 2016 شمار محدود سربازانش را برای حفظ امنیت سفارتش در افغانستان حفظ خواهد کرد.

اما حالا اشتون کارتر می گوید که حتی از دیگر کشور های عضو ناتو هم خواسته است که در بارهء احتمال حضور طولانی تر سربازانشان در افغانستان فکر کنند.

 

وزیر دفاع امریکا در حاشیهء نشست وزیران دفاع کشور های عضو ناتو در شهر بروکسل به خبرنگاران گفت: خوشحال است که وزیران دفاع کشور های عضو این پیمان یکبار دیگر بر تعهدات شان تاکید کردند.

 

به گفتهء کارتر اشتراک کننده های جلسهء دیروز روی این بحث نکردند که آیا به حضور خود در افغانستان ادامه دهند یا خیر، بلکه آنها درین باره گفتگو کردند که چگونه به این ماموریت خود ادامه دهند.

 

یینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو نیز تاکید کرد که نظامیان این پیمان افغانستان را ترک نخواهند کرد، هر چند وی گفت که هنوز در بارهء تمدید ماموریت نظامیان بین المللی تصمیم گرفته نشده است:

 

“در بارهء موعد ماموریت “حمایت قاطع” و چگونه گی این ماموریت تصمیم نهایی گرفته نشده است. آنچه مسلم است اینست که ناتو افغانستان را رها نخواهد کرد. ما حمایت از افغانها را ادامه خواهیم داد. آنچه را بررسی می کنیم اینست که چگونه (حمایت خود از افغانها را ادامه دهیم).”

 

سرمنشی ناتو همچنان گفت که در بارهء شمار سربازان ناتو، اینکه این سربازان در چه مناطقی مستقر باشند و چه ماموریتی داشته باشند هنوز بحث می شود.

 

وزیر دفاع آلمان نیز به طور غیر مستقیم از احتمال ادامهء حضور نظامیان کشورش در افغانستان حرف زد.

 

ارسولا فَن دیرلیین Ursula van der Leyenگفت:

 

“اگر افغانها به حمایت ما برای مدت طولانی نیاز داشته باشند، باید ببینیم که چگونه درین خصوص پیشرفت کرده می توانیم و اینکه آیا خواهیم توانست برای مدت طولانی در افغانستان بمانیم. تحلیلی که اساسش حقایق اوضاع باشد از همه مهمتر است.”

 

بحث ها در بارهء احتمال حضور طولانی تر نظامیان ناتو در افغانستان پس از آن داغ شدند که شهر قندز را طالبان تصرف کردند.

 

این حرکت طالبان زنگ خطری بود برای کشور های عضو ناتو، از جمله آلمان که تا سال گذشته نظامیانش درین شهر مستقر بودند.

 

در حاشیهء جلسهء وزیران دفاع کشور های عضو ناتو در بلجیم، سرمنشی پیمان اتلنتیک شمالی گفت که این پیمان وضعیت افغانستان را به دقت بررسی می کند و در بارهء ادامهء حضورش در این کشور تصمیم خواهد گرفت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار