افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 17 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

اشتراک کرزی در نشست خبری مشترک با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد

آقای کرزی روز گذشته در نشستی خبری مشترک با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در بخش منازعات واطفال در کابل خواستار بیرون شدن نام افغانستان از این فهرست گردید.

 

مقامات افغان تاکید میکنند که برای جلوگیری از اطفال در صفوف نیروهای امنیتی کشور تلاشهای جدی صورت گرفته و حالا زمان آن فرا رسیده تا این نیروها از فهرست ننگین سازمان ملل متحد دراین زمینه بیرون ساخته شوند.

 

حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان میگوید که این کشور بگونه کامل پابند مصونیت حقوق اطفال بوده و برای تامین حقوق آنان تلاشهای زیادی را انجام داده است.

 

آقای کرزی روز گذشته در نشستی خبری مشترک با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در بخش منازعات واطفال در کابل خواستار بیرون شدن نام افغانستان از این فهرست گردید:

 

” با درنظرداشت دست آورده های متذکره دولت افغانستان خواستار توجه جدی سازمان ملل متحد در زمینه اخراج نام نیروهای امنیتی افغان از لست ننگین دفتر سازمان ملل متحد می باشد. “

 

نیروهای امنیتی افغان در سال ۱۳۸۹ خورشیدی در فهرست ننگین جذب اطفال در صفوف این نیروها از سوی سازمان ملل متحد قرار گرفت.

 

سال گذشته نیز این سازمان گفت که شماری از نوجوانان که به سن قانونی نرسیده اند در صفوف نیروهای امنیتی افغان جذب شده اند.

 

اما مقامات افغان این ادعا ها را رد کرده و گفته اند که از پیوستن نوجوانان زیر سن قانونی در صفوف نیروهای امنیتی بگونه کامل جلوگیری صورت گرفته است.

 

لیلا زروگی نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در بخش منازعات و اطفال نیز از اقدامات حکومت افغانستان در زمینه مصونیت حقوق اطفال ستایش میکند اما میگوید که در این راستا باید تلاش های بیشتر صورت گیرد.

 

هرچند خانم زروگی نگفت که سازمان ملل متحد چگونه و چه زمانی نیروهای امنیتی افغان را از لست ننگین جذب اطفال بیرون خواهد کرد اما تاکید کرد که تلاشهای باید در این راستا انجام شود:

 

” اگربه زنده گی و مصونیت اطفال توجه جدی صورت نگیرد رسیدن به صلح پایدار نیز ممکن نخواهد بود. ما باید مطمین شویم که اطفال به آموزش دسترسی دارند، زنده گی شان مطمین است و و میتوانند در فضای امن به سرببرند. “

 

این خواست حکومت افغانستان در حالی صورت میگیرد که پیش از این کمیسیون مستقل حقوق بشر کشورمان نیز از طرفهای درگیر جنگ در افغانستان خواسته است تا از اطفال استفاده نکنند.

 

طالبان مسلح پیش از این حضور اطفال در صفوف شان را به شدت رد کرده اند.

 

نهاد های ملی و بین المللی حقوق بشری بارها تاکید کرده اند که استفاده از اطفال در فعالیت های نظامی از سوی هرگروه عمل نادرست و خلاف تمام موازین حقوق بشری می باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار