- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

اشتراک نمایندگان گروه طالبان در نشست غیررسمی صلح افغانستان در قطر

گروه طالبان با نشر یک اعلامیهء اشتراک نمایندگان شان در این نشست را تایید کرده است.

قرار است قطر امروز میزبان یک نشست غیررسمی صلح افغانستان باشد.

در این نشست دو روزه که از سوی موسسه بین المللی پگواش راه اندازی می شود، نمایندگان رسمی حکومت افغانستان اشتراک نخواهند کرد.

گروه طالبان با نشر یک اعلامیهء اشتراک نمایندگان شان در این نشست را تایید کرده است.

ملالی شینواری مشاور رئیس جمهور افغانستان در امور اجتماعی که سال گذشته در نشست غیر رسمی صلح در قطر شرکت داشت گفت، قرار است اینبار نیز در نشست پگواش اشتراک کند:

” موضوع عمده این است که چگونه می توانیم زمینه اعتماد سازی را بین طرف های درگیر ایجاد کنیم. منحیث یک افغان در این کنفرانس اشتراک خواهم کرد و از جمع زنان محدود هستم که در این کنفرانس میروم. “

به گفتهء خانم شینواری نشست امروز به مراتب وسیع تر از نشست سال گذشته خواهد بود که در آن تعداد زیادی از افغانها از آدرس شخصی خود اشتراک خواهند کرد.

موسسه بین المللی پگواش که برنده جایزه نوبل هم شناخته شده است، نشست های را برای گرفتن جلو تنش های جهانی راه اندازی می کند.

محمد نعیم سخنگوی دفتر غیررسمی طالبان در قطر می گوید، شیرمحمد عباس ستانکزی در راس یک هیئت به نمایندگی از طالبان در نشست امروز پگواش اشتراک خواهد کرد:

” در این کنفرانس یک هیئت سیاسی طالبان اشتراک خواهد کرد که در راس آن مسئول دفتر قطر، شیر محمد عباس ستانکزی است. هدف اشتراک در این کنفرانس، شنیدن و دانستن نظریات همه و همچنان شریک ساختن نظریات گروه امارت اسلامی که کدام راه را برای حل مشکلات مناسب می داند است. “

احمد سعیدی یکتن از کارشناسان امور سیاسی افغانستان می گوید، در نشست غیر رسمی صلح افغانستان در قطر نماینده های شورای عالی صلح، نماینده گان نهادهای اجتماعی و احزاب سیاسی اشتراک می کنند، اما به گفتهء وی حکومت در این نشست، نماینده ندارد.

آقای سعیدی تاکید می کند که برگرازی همچو نشست های غیر رسمی در رابطه به صلح افغانستان می تواند روی گفتگو های چهارجانبه رسمی برای از سرگیری مذاکرات با طالبان تاثیری منفی داشته باشد:

” تا زمانیکه همه ارزش ها به خاطر صلح باهم یکجا نشوند و از ابعاد مختلف باشند، کدام نتیجه نمی دهد. طالبان زیادتر علاقه دارند تا با امریکایی ها دیدار کنند و حکومت افغانستان می خواهد که طالبان با آنها ببینند. “

قرار است نشست غیر رسمی صلح در قطر در حالی برگزار شود که تلاش های حکومت افغانستان برای از سرگیری مذاکرات رسمی صلح با طالبان مسلح افزایش یافته است.

نمایندگان افغانستان، پاکستان، امریکا و چین ماه گذشته دو بار دور هم نشسته و روی چگونگی از سرگیری مذاکرات صلح بحث کردند.