افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 1 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

اشتراک غنی در چهارمین کنفرانس سرتاسری څارنوالان افغانستان

غنی

روز گذشته اشرف غنی در چهارمین کنفرانس سرتاسری څارنوالان افغانستان شرکت کرد.

این کنفرانس تحت عنوان”به سوی افغانستان عاری از فساد اداری و خشونت علیه زنان” در ارگ برگزار گردید.

ابتدا څارنپوه محمد فرید حمیدی لوی څارنوال کشور از حمایت های بی دریغ، قاطع و صمیمانه رئیس جمهور از څارنوالان تشکری کرده، گفت که این حمایت ها باعث قوت قلب و اعتماد به نفس ما می شود و دستان ما را برای تطبیق عدالت و حاکمیت قانون، تامین حق و دفاع از حقوق و آزادی های مردم، به دستان فولادین تبدیل کرده است.

وی گفت: متاسفانه اخیراً گزارشی به نشر رسید که در آن افغانستان سومین کشور قانون شکن جهان خوانده شد، همانطوریکه در راستای مبارزه با فساد، تعهد و نیت خود را ثابت ساختیم، ان شاالله در هفته آینده اولین محکمه عادلانه، منصفانه و شفاف قضایای سنگین فساد اداری در مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه جرایم سنگین و فساد اداری دایر می شود و اولین قضیه از یکی از څارنوالان عالی رتبه خواهد بود.

حمیدی افزود: از این به بعد تمام څارنوالان ما وظیفه دارند که به صورت نظام مند نام و شهرت هر کسی را که در هر مرحله می خواهند مداخله و اعمال نفوذ نموده، عدالت را از مجرایش منحرف سازند، افشا نمایند تا دولت جمهوری اسلامی افغانستان ثابت بسازد که جلو قانون شکنی و بحران حاکمیت قانون را می  گیرد.

لوی څارنوال کشور خاطر نشان کرد: مبارزه با فساد را هم در بیرون و هم در داخل ادارۀ لوی څارنوالی آغاز کرده ایم. اولین پیام صریح ما به مردم افغانستان و څارنوالان ما این می باشد که از این به بعد تحمل ما در برابر فساد صفر است.

حمیدی با تاکید براینکه اساس همه چیز عدالت است، گفت: ما می خواهیم ظرفیت سازی را در ادارۀ لوی څارنوالی بازنگری کنیم تا څارنوالان مستقلانه بیاندیشند، اجراات کنند و تصمیم بگیرند و با عزت و کرامت با مردم برخورد نمایند.

وی گفت که ادارۀ لوی څارنوالی با نهاد های عدلی و قضایی و سایر نهاد های دولتی هماهنگی و همکاری خوبی را ایجاد کرده است.

لوی څارنوال تصریح کرد که هیچ چیز برای پنهان کردن نداریم، برای خدمتگذاری به مردم افغانستان، انتقاد پذیر و شفاف هستیم و از نهاد های دیگر می خواهیم که مشکلات شانرا با صراحت در میان بگذارند تا برای آن راه حل مناسب و دقیق جستجو گردد.

وی دسترسی زنان و اطفال را به عدالت یکی از تعهدات ادارۀ لوی څارنوالی دانسته، گفت که ما مسئولیت داریم تا عدالت را به همه مردم افغانستان ارائه کنیم و از حاکمیت قانون و حقوق و آزادی های مردم حمایت نمائیم، اما زنان و اطفال به عنوان گروه ها و اقشار آسیب پذیر که قربانی فساد، زورگویی و جرایم هستند، تلاش های را بخاطر خدمتگذاری به آنان آغاز کرده ایم.

حمیدی افزود که بر اثر مواظبت و توجه دولت جمهوری اسلامی افغانستان، مرستیالی منع خشونت، رسیدگی به تخلفات اطفال و رعایت حقوق بشر ایجاد شده است. وی افزود: در عین زمان در زمینه سهم و مشارکت زنان که ظرفیت، اهلیت و توانایی خدمت در این اداره را دارد، برنامه های جدی روی دست گرفته شده و تطبیق شده است و در مدت هشت ماه سهم زنان را از سه فیصد به پانزده فیصد بلند برده ایم.

لوی څارنوال گفت که محور های اساسی کار ما، قاطعیت، دقت، سرعت و شفافیت است و برای تعیین سرنوشت قضایا، متهمین و مظنونین، مدت معینه قانونی را رعایت می کنیم.

وی در ادامه سخنانش با اشاره بر اینکه آزادی بیان و حمایت از رسانه های آزاد از تعهدات دولت جمهوری اسلامی افغانستان می باشد، گفت که اداره لوی څارنوالی متعهد است تا این تعهدات را حفظ نماید.

څارنپوه محمد فرید حمیدی همچنان تاکید کرد که از طریق مبارزه موثر با فساد، ما عواید مردم و سکتور خصوصی را بلند می بریم و همچنان از سرمایه، سرمایه گذار و حقوق و آزادی های مردم افغانستان حمایت می کنیم.

رئیس جمهور غنی پس از استماع صحبت های لوی څارنوال کشور گفت: نقش لوی څارنوالی در میان دستگاه‌های اجرایی دولت به مثابه قلب در بدن است. از همان رو، سلامت آن سبب کارایی، فعالیت و نشاط تمام این پیکره است، و به عکس، آلودگی، فساد و بیماری آن سبب ناکارامدی و و بیهودگی کلیت سیستم، و موجب تباهی همۀ آن می‌شود.

رئیس جمهور خطاب به څارنوالان کشور گفت: شما در خط مقدم یک تلاش بزرگ و سرنوشت ساز قرار دارید، و می‌توانید با ادای رسالت مهمی که بر دوش تان قرار گرفته است نقش انکار ناپذیر و ماندگار در تحول کشور به سوی حاکمیت قانون، شفافیت سیستم، و حکومت‌داری خوب داشته باشید.

رئیس جمهور غنی تاکید کرد: هرگونه ناکارآمدی در دستگاه لوی څارنوالی، یا سهل انگاری و وظیفه ناشناسی در میان څارنوالان کشور، علاوه بر این‌که به اعتبار تمام دستگاه دولت زیان می‌رساند، شما را نیز در معرض خشم  مردم و حساب‌رَسی شدید قرار خواهد داد.

محمد اشرف غنی گفت: از آنجایکه فلسفه یک نظام اسلامی همانا عدالت محور بودن کل دستگاه دولت است، به همین دلیل تامین عدالت نه تنها برای شما و هر فرد جز دولت یک مکلفیت وظیفوی است بلکه یک مسئولیت دینی جمعی و فردی مان نیز میباشد، زیرا تقویت عدالت و تامین بیطرفانه و مستقلانه آن از کلیدی ترین عناصر تامین ثبات سیاسی میباشد.

وی گفت که به عنوان ریس جمهور کشور، باور کامل به استقلالیت سکتور عدلی و قضایی کشور دارد و نه خودش در امور عدلی و قضایی مداخله می کند و نه هم به دیگران اجازه مداخله را در امور کاری آنانرا خواهد داد.

رئیس جمهور با تاکید گفت: لوی څارنوالی یک ارگان مستقل است و کارکرد آن کاملاً غیر سیاسی و تماماً مسلکی می باشد، و نباید کشمکش‌های سیاسی هیچ تاثیری بر آن بگذارد.

رئیس جمهور غنی از قشر سیاسی کشور خواست تا از اصلاحات در این عرصه پشتیبانی کنند و نگذارند مانعی در برابر آن پدیدار شود.

رئیس جمهور گفت: هر نوع مداخله در تصمیم گیری عدلی و قضایی جرم است و لوی  څارنوال حق دارد کسی را که مرتکب جرم می شود، محاکمه کند.

رئیس جمهور کشور تحولات به میان آمده در اداره لوی څارنوالی را امیدوار کننده و نوید بخش خوانده گفت که گام‌های محسوس برای مبارزه با فساد برداشته شده است، و اصلاحاتی که به اجرا گذاشته شده موجب دل‌گرمی و امیدواری مردم، حکومت و نیز جامعه جهانی شده است.

محمد اشرف غنی با اشاره بر اینکه در اداره لوی څارنوالی در جابجایی کادرها، ضوابط جای روابط را گرفته و لوی څارنوالتبدیلی‌ها و تقرری‌ها را بر اساس شایستگی انجام داده است، خطاب به څارنوالان کشور گفت: با جرئت و شجاعت به پیش بروید و هیچ تردید و واهمه‌ای به دل راه ندهید، زیرا دولت و ملت در کنار شما قرار دارد و ما شما را در این مسیر تنها نخواهیم گذاشت.

وی از عدالت جنسیتی در ادارۀ څارنوالی ابراز خرسندی کرد و گفت که بنابر اهمیتی که اصلاحات در این دستگاه برای ما داشت، تلاش‌های لوی څارنوال برای افزایش معاشات و حقوق همکارانش، با استقبال حکومت مواجه شد، و شما به زودی شاهد افزایش دستمزدها و مزایای کارمندان این عرصه خواهید بود.

رئیس جمهور غنی گفت: من نمی‌خواهم اصلاحات یک موج گذرا باشد و دوباره کارها به روال گذشته برگردد. توقع دارم که روند رو به بهبود کنونی با گذشت هر روز پخته تر و گسترده تر شود تا دستگاه لوی څارنوالان کشور با همه شاخه‌های ولایتی آن شاهد حیات تازه، و آمادۀ پاسخ‌گویی به خواسته‌ها و نیازهای مردم ما باشد.

رئیس جمهور در اخیر سخنانش به مردم افغانستان اطمینان داد که عدالت تامین می شود و قاتلین مردم به جزای اعمال شان خواهند رسید. وی از مردم خواست تا به محاکم صحرایی نروند، بلکه به عدالت قانونی مراجعه کنند.

در پایان این کنفرانس مولوی قیام الدین کشاف رئیس شورای سرتاسری علمای افغانستان صحبت کرد و از برنامه ها و ابتکارات اداره  لوی څارنوالی در امر مبارزه با فساد و منع خشونت علیه زنان و همچنان برقراری نظام عادلانه در کشور ستایش بعمل آورد.

در این کنفرانس بر علاوۀ رئیس جمهور کشور، قضاوتپوه سید یوسف حلیم قاضی القضات و رئیس ستره محکمه، څارنپوه محمد فرید حمیدی لوی څارنوال کشور، فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه، مولوی قیام الدین کشاف رئیس شورای سرتاسری علمای افغانستان، شماری از مقامات سکتور عدلی و قضایی کشور و نمایندگان کشورهای کمک کننده در عرصه عدلی و قضایی، نیز اشتراک داشتند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار