افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 11 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

اشتراک صلاح الدین ربانی در اجلاس بین المللی امنیت و توسعه آسیای مرکزی در شهر سمرقند

ربانی

سرپرست وزارت امورخارجه کشورمان در حاشیه این اجلاس با وزرای امورخارجه ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان دیدار و بر توسعه بیش از پیش روابط تأکید کرد.
اجلاس بین المللی امنیت و توسعه پایدار در آسیای مرکزی با حضور وزرای خارجه این منطقه، افغانستان، ایران، هند، چین، اتحادیه اروپا و همچنین امریکا روز جمعه(۱۹ عقرب) در شهر سمرقند ازبکستان آغاز به کار کرد.

وزارت امورخارجه با نشر بیانیه یی آورده است، در دیدار صلاح الدین ربانی با راسیط میریدو، وزیر امورخارجه ترکمنستان، افغانستان از آمادگی های خوب ترکمنستان برای برگزاری نشست همکاری های اقتصادی منطقه یی در محور افغانستان(ریکا) که قرار است به زودی در عشق آباد برگزار شود، سپاس گزاری کرد و آن را یک گام بزرگ در راستای همکاری های بعدی دو کشور خواند.

آقای میریدو نیز از تلاش های کشورش برای برگزاری بهتر و با شکوه تر نشست ریکا سخن گفت.

در این دیدار صلاح الدین ربانی، خواستار ایجاد سازوکاری میان افغانستان و آسیای میانه برای توسعه همکاری های اقتصادی، امنیتی و ترانزیتی شد.

از سوی دیگر، سرپرست وزارت امورخارجه افغانستان با غیرت عبدالرحمن اُف، وزیر امور خارجه جمهوری قزاقستان ملاقات و گفتگو کرد.

در این دیدار، صلاح الدین ربانی از حمایت اعضای سازمان همکاری های شانگهای، به ویژه جمهوری قزاقستان، از درخواست عضویت کامل افغانستان در این شانگهای سپاس گزاری کرد.

پس از آن، عبدالرحمن اُف، بر تقویت همکاری های بیشتر میانِ افغانستان و جمهوری قزاقستان تأکید کرد.

دو طرف بر همکاری های همه جانبه در مجامعِ بین المللی، به ویژه بر پشتیبانی از خواست های جمهوری اسلامی افغانستان در شورای امنیت سازمان ملل تأکید کرده، خواستار نزدیکی بیشتر روابط میان کشورهای منطقه شدند.

در دیداری دیگر، سرپرست وزارت امورخارجه افغانستان با ایرلان عبدالله اُف، همتای قرقیز خود دیدار کرد و با شرح جزئیات خواست های کشور در سازمان همکاری های شانگهای، خواهانِ پشتیبانی جمهوری قرقیزستان از این خواست ها شد.

از سوی دیگر، در این دیدار و پس از بحث پیرامون مسائل آموزشی و چالش های پیش رو، با پیشنهاد صلاح الدین ربانی و توافقِ ایرلان عبدالله اُف، قرار شد تا به زودی یک یادداشت تفاهم تحصیلی میان افغانستان و قرقیزستان آماده و به امضا برسد.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار