افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 1 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

اشتراک صلاح‌الدین ربانی در مراسم تجلیل از روز ملی پاکستان

بیست‌وسوم مارچ به روز ملی پاکستان مسمی است که هر سال از سوی سفارت این کشور در کابل تجلیل می‌گردد و سفارت پاکستان روز گذشته نیز با حضور مقامات افغانستان مراسمی را در کابل برگزار کرد.

 

سال گذشته عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان در این مراسم سخنرانی کرد؛ اما امسال حضور نداشت و صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجۀ افغانستان به نماینده‌گی از این کشور سخنرانی کرد.

 

او گفت توقع می‌رود که پاکستان و افغانستان به عنوان دو کشور همسایه در تأمین منافع ملی و تهدیدات مشترک با یگدیگر همکاری داشته باشند.

 

آقای ربانی با اشاره به حملۀ انتحاری چند روز پیش در پاکستان، حملات بروکسل و ترکیه گفت که تروریزم و افراطیت تنها افغانستان را تهدید نمی‌کند؛ بلکه منطقه و جهان از این پدیده در امان نیستند.

 

او افزود افغانستان و پاکستان نسبت به هر زمان دیگر به اعتمادسازی مشترک و تقویت پروسۀ همکاری دوجانبه و چندجانبه در راستای مبارزه با تهدیدات مشترک به خصوص تهدیدات تروریزم و خشونت نیاز دارند.

 

وزیر خارجۀ افغانستان گفت “باور داشته باشیم که امنیت پاکستان را جدا از امنیت افغانستان تصور نکنیم که دچار خطا و اشتباه استراتیژیک شده و صدمه خواهیم دید. امنیت دو کشور به همدیگر خیلی مستحکم بوده و گره خورده است.”

 

او افزود که هرگاه امنیت یکی از این دو کشور با تهدید روبرو شود، کشور دومی در امان نخواهد بود و آسیب می‌بیند.

 

از سوی دیگر سید ابرار حسین سفیر پاکستان گفت که افغانستان و پاکستان با مشکلات جدی روبرو است؛ ولی دو کشور با همکاری و هماهنگی می‌توانند در برابر این مشکلات مبارزه کنند.

 

سفیر پاکستان افزود ” دو کشور به هماهنگی نیاز جدی دارند، دست به دست همدیگر بدهیم تا در برابر تروریزم، فقر و امراض مبارزه باهمی کنیم. این تنها راهی است که ما را به توسعه و کامیابی می‌رساند.”

 

آقای حسین همچنان از تلاش‌های کشورش برای تقویت و گسترش روابط دو جانبه با افغانستان یاد کرد و گفت که پاکستان خواهان افغانستان صلح‌آمیز و مرفه است.

 

گفتگوهای صلح

 

هر چند مقامات دو کشور در مورد مذاکرات صلح چیزی نگفتند؛ اما در حاشیۀ این نشست مولوی عطاالرحمان سلیم یکی از معاونین شورای عالی صلح به سوالات خبرنگاران در مورد گفتگوهای دوجانبه این شورا با هیأت حزب اسلامی به رهبری حکمتیار پاسخ گفت.

 

آقای سلیم گفت که دو طرف روی کلیات صحبت کردند و شورای عالی صلح یادداشت‌های خود را به هیأت حزب اسلامی حکمتیار تسلیم کرد و قرار است که هیأت حزب اسلامی دیدگاه خود را به این شورا پیشکش کند.

 

دومین نشست شورای عالی صلح با هیأت حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار روز سه شنبه (۱۰ حمل) در کابل برگزار شد که اعضای این شورا آن را مؤفق خواندند.

 

آقای سلیم در مورد دور بعدی گفتگوها گفت “امیدوار استیم که روز شنبه انشاالله نشست سومی را همراه دوستان (هیأت حزب اسلامی) برگزار بکنیم و روی جزئیات همراه شان صحبت‌هایی داشته باشیم.”

 

او تمام گزارش‌ها در مورد پیش‌شرط‌های حزب اسلامی حکمتیار برای حضور در مذاکرات صلح را رد کرد و گفت که هیچگونه پیش‌شرطی در میان نیست.

 

بر اساس اظهارات مقامات شورای عالی صلح افغانستان، طرح توافقنامه میان این شورا و حزب اسلامی به رهبری حکمتیار در سه فصل و ۲۶ ماده تدوین شده است که ده تا ۱۲ مادۀ آن تعهدات دولت به حزب اسلامی است و متباقی تعهدات حزب اسلامی به حکومت و مردم افغانستان می‌باشد

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار