افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 23 ژانویه , 2017 لینک کوتاه خبر :

اشتراک شماری از مقامات بلند رتبۀ دولتی در مراسم نماز جنازۀ پیر سید احمد گیلانی

مراسم گیلانی

 

مراسم نماز جنازۀ پیر سید احمد گیلانی رهبر حزب محاذ ملی اسلامی و رئیس شورای عالی صلح، صبح امروز به اشتراک محمد اشرف غنی رئیس‎جمهوری اسلامی افغانستان در ارگ برگزار گردید.

 

رئیس‎جمهور در حالی‎که از سوی شماری از اراکین بلند رتبۀ دولتی همراهی می‎گردید، هنگام ورود به قصر سلام خانۀ ارگ به پیکر مرحوم پیر سید احمد گیلانی ادای احترام کرد و پس از آن نماز جنازۀ مرحومی به امامت رهبر جهادی استاد عبدرب ‎الرسول سیاف ادا گردید و به روح این شخصیت معزز و روحانی اتحاف دعا شد و برایش از درگاه خداوند (ج) بهشت برین تمنا گردید.

 

هم‏چنان سفرا و اعضای کوردیپلوماتیک مقیم افغانستان نیز به پیکر مرحوم پیر سید احمد گیلانی ادای احترام کردند.

 

سپس رئیس‎جمهور غنی صحبت کرد و از خدمات و تلاش‎های مرحوم پیر سید احمد گیلانی منحیث رهبر جهادی، رئیس شورای عالی صلح و یک شخصیت روحانی و با تقوا به نیکویی یاد آوری و قدردانی نمود.

 

رئیس‎جمهور ضمن تسلیت به خانواده مرحوم پیر صاحب و مردم افغانستان، گفت: امروز وداع ما با شخصیتی است که ملت وی را به عنوان مصلح خود می‎پنداشت، شخصیتی که دارای ابعاد مختلف بود و بهترین اوصاف در وی جمع شده بود و از بهترین خصوصیات ملی و اسلامی ما نمایندگی می‎کرد.

 

محمداشرف غنی افزود: بُعد اول زندگی جناب پیر صاحب، طریقت بود و به‏حیث بزرگ طریقت قادریه، همیشه پیام اعتدال، هم‎بستگی امت اسلامی، پیام اتفاق و اتحاد و اوصاف که همه مردم را با هم بیآورد و همه دنیای اسلام را با هم مرتبط سازد، از عراق تا هندوستان و و امریکا و غیره در این سلسله جمع شده بود.

 

وی گفت که بُعد دیگر شخصیت پیر صاحب این است که وی از رهبران بزرگ جهاد مقدس ما بود و با سایر رهبران یک دورۀ درخشان اراده ملی را به اساس فرمایشات و احکام دین مقدس تجلی دادند و این بُعد شان نیز ملی، منطقوی و بین‏المللی بود.

 

رئیس‏جمهور خاطرنشان نمود که جناب پیر صاحب در بُعد ملی همیشه شخصیتی بود که ما را با هم جمع و وصل می‎کرد و شخصیتی بود که هیچ گاهی باعث نزاع نگردید و یک کلمه منفی راجع به دیگران از نزدش شنیده نشده بود.

 

رئیس‎جمهور غنی گفت که من به طور خاص از جناب پیر صاحب سپاس‏گذار هستم که در این شرایط دشوار دعوت حکومت وحدت ملی را برای پذیرفتن مسئولیت شورای عالی صلح قبول کرد و در مدت کوتاه تحت قیادت وی دستآورد امضای موافقت‏نامه صلح با حزب اسلامی انجنیر حکمتیار صورت گرفت.

 

محمداشرف غنی گفت که این غم تنها غم خانواده پیرصاحب نیست، این غم یک حزب، سمت و تنظیم نیست، این غم تمام مردم افغانستان است و در این غم همه شریک هستیم و تمنا داریم که به فضل و مرحمت خداوند (ج) شرایطی مساعد گردد که آرزوهای پیرصاحب که همانا یک افغانستان با امن و دارای اقتدار و وحدت ملی و پیمان ملی بود، عملی گردد و این خاک به صلح و ثبات دایمی برسد.

 

در این مراسم سید حامد گیلانی پسر ارشد مرحوم پیر سید احمد گیلانی به نمایندگی از خانوادۀ مرحوم پیر صاحب، صحبت نمود و ارج‏گذاری رئیس‎جمهور، رئیس اجرائیه و سایر بزرگان کشور به پیر صاحب منحیث یک بزرگ ملی و جهادی، تشکری کرده گفت که ما در پهلوی نظام در هر فراز و نشیب قرار خواهیم داشت.

 

وی هم‏چنان از تلاش‏های استاد محمدکریم خلیلی و اعضای کمیسیون برگزاری مراسم جنازه، تدفین و فاتحه مرحوم پیر سید احمد گیلانی، تشکری کرد.

 

متعاقباً مولوی قیام الدین کشاف رئیس شورای سرتاسری علمای افغانستان به روح پیر سید احمد گیلانی اتحاف دعا نمود و به متوفی بهشت برین از درگاه ایزد متعال آرزو کرد.

 

سپس رئیس‏جمهور و سایر اراکین بلند رتبه ملکی و نظامی کشور پیکر پیر سید احمد گیلانی را در حالی‎که طی مراسم خاص نظامی از قصر سلام خانه الی مکان مخصوص انتقال می‎گردید، مشایعت نمودند.

 

قرار است جنازۀ مرحوم پیر سید احمد گیلانی به آرامگاه آبایی شان در ولایت ننگرهار انتقال گردد و مراسم ‎خاک‎سپاری مرحومی به اشتراک شمار زیادی از پیروان و علاقه‎مندان وی در ولسوالی سرخرود آن ولایت انجام شود.

 

در این مراسم برعلاوۀ رئیس‎جمهور غنی، خانم اول کشور، حامد کرزی رئیس‎جمهور پیشین، قانون‎پوه سرور دانش معاون دوم رئیس‎جمهور، داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، شماری از رهبران جهادی شخصیت‏های ملی و سیاسی و بزرگان قومی، مولوی قیام الدین کشاف رئیس شورای سرتاسری علمای افغانستان، اعضای کابینه، مشاوران ریاست جمهوری، شماری از وکلا و سناتوران، معاونین و اعضای شورای عالی صلح، تعدادی از اعضای کوردیپلوماتیک مقیم افغانستان، اعضای خانواده و دوستان مرحوم پیر سید احمد گیلانی، اشتراک داشتند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار