افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 27 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

اشتراک دکتور عبدالله عبدالله در محفل گرامیداشت از نزول قرآن شریف

داکتر عبدالله

 

دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در محفل گرامیداشت از نزول قرآن شریف و نقش آن در سعادت و تعالی جامعه بشری که از سوی وزارت ارشاد، حج و اوقاف با اشتراک علمای کرام، نماینده های برخی از کشورهای اسلامی، مسوولان عالی رتبه دولتی و فعالان حقوق زن برگزار شده بود، اشتراک کرد.

 

رئیس اجرائیه کشور در آغاز سخنانش با استناد به جایگاه والای ماه مبارک رمضان و قرآن کریم برای جوامع اسلامی به خصوص مردم افغانستان، آرزوی سعادت و نیک بختی، صلح و امنیت، وحدت و دیانت کرد و گفت: قرآن کتاب خردورزی و عقلانیت، تفکر و تعقل برای هدایت بشریت است.

 

ایشان همچنان در ادامه اظهار داشت: ماه نزول قرآن نقطه عطف در تاریخ ادیان به ویژه دین مقدس اسلام به عنوان آخرین و کامل ترین دین است که در آن احکام، عقاید و ارشادات ارزشمند و ارزنده وجود دارد، در واقع قرآن شریف منشأ تعالی و تکامل بشری برای نجات از جهل و تاریکی است.

 

رئیس اجرائیه کشور افزود: چهارده قرن است که میلیون ها انسان از اسلام پیروی می کنند و به آن ارج میگذارند، در حالیکه دشمنان اسلام همواره در پی تخریب و تحریف این دین بوده اند ولی هرگز موفق به این کار نشده اند. بنابراین این موضوع یکی از معجزات دین مقدس اسلام است که در ماهیت کسی نمی تواند به آن دستبرد بزند.

 

رئیس اجرائیه کشور با تاکید بر اصل اعتدال و میانه روی در اسلام ابراز داشت: اکنون ما در شرایط حساس و دشوار قرار داریم، با تاسف برخی ها بدون دانش قرآنی، تسلط به زبان عربی و توانایی علمی از متون دینی تفاسیر غلط بیرون داده اند که سبب تقویت افراطیت و بروز مشکلات فراوان در میان مسلمانان شده است، در حالیکه تفسیر دین و کلام الهی وظیفه علمای راسخ، با دانش و با درایت است.

 

رئیس اجرائیه کشور از پیامدهای تفاسیر نادرست هشدار داده و گفت: در دوران حضرت علی (کرم الله وجهه) گروه خوارج با تفسیر و قرائت نادرست از اسلام برعلیه خلیفه چهارم مسلمین شورش کرد که این اقدام زمینه ساز بروز مشکلات فراوان در تاریخ اسلام شد. اکنون هم شماری برخلاف حقایق و آموزه های دینی با ارایه قرائت ناصواب از دین مساجد، نمازگزاران و روزه داران را هدف قرار میدهند و آنان را شهید می سازند.

 

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان گفت: پس برای مبارزه علیه افراطیت و جلوگیری از تفاسیر نادرست از دین و کلام الله مجید، همگان به خصوص علمای کرام مسوولیت سنگین دارند، چراکه علما به حیث چراغ راه جامعه باید برای هدایت مردم افغانستان و ارایه تصویر واقعی اسلام در جهان تلاش نمایند. با این حال ماه مبارک رمضان به دلیل نزدیکی مردم و علمآ یک فرصت خوبی برای بیداری و اطلاع رسانی در باره مسایل دینی در جامعه است.

 

فیض محمد عثمانی وزیر ارشاد، حج و اوقاف با انتقاد از تفاسیر نادرست و ارایه فتواهای فاقد مبنع دینی که خشونت و ترور را توجیه می کند، گفت: کسانیکه آگاهی و دانش دینی ندارند، نباید فتوا صادر کنند و بدون اطمینان لازم در صدور فتوا عجله کنند، چراکه این کار یکی از دلایل افراطیت و نفاق در جوامع اسلامی پنداشته می شود. به این خاطر باید افراد شایسته و عالم مسوولیت منابر و مساجد را به عهده بگیرند.

 

رئیس اجرائیه کشور در اخیر از نقش بسیار مهم، اساسی و سازنده علمای کرام در ترمیم وحدت و حفظ ارزش های دینی سپاسگذاری کرد و تصریح نمود: امیدواریم که با نقش مسوولانه علمای کرام یک فهم و درک درست از دین مقدس اسلام در جامعه ارایه شود تا مردم ما به خصوص جوانان از تهدیدات افراطیت و تروریزم نجات یابند و به خیر و سعادت برسند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار