افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 11 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

اشتراک حکمت خلیل کرزی در نشست چهار جانبه گفتگوهای صلح افغانستان

حکمت خلیل کرزی معین وزارت خارجه افغانستان در رأس هیئت افغان و از جانب پاکستان اعزاز احمد چوهدری معین وزارت خارجۀ کشور در نشست چهار جانبه اشتراک خواهند کرد.

افغانستان، پاکستان، چین و ایالات متحده امروز دوشنبه با هدف احیای روند صلح در افغانستان در اسلام آباد گفت و گو می کنند.

احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان گفت، نماینده گان چهار کشور در مورد ایجاد نقشه راه برای گفتگوهای صلح بحث می کنند.

وی گفت:

” این یک نشست چهار جانبه است که در مورد نقشۀ راه برای گفت و گوهای صلح کار خواهد کرد و همچنین در جهت ایجاد میکانیزم ها برای بررسی توافقات و تعهدات هر چهار طرف و همچنین تثبیت عملی شدن این توافقات و تعهدات کار صورت خواهد گرفت.”

مقامات می گویند، حکمت خلیل کرزی معین وزارت خارجه افغانستان در رأس هیئت افغان و از جانب پاکستان اعزاز احمد چوهدری معین وزارت خارجۀ کشور در نشست چهار جانبه اشتراک خواهند کرد.

به اساس گزارش، در سفر جنرال راحیل شریف لوی درستیز اردوی پاکستان به کابل در ماه گذشته در مورد این نشست توافق شده بود.

پیش ازین، در نشست موسوم به قلب آسیا در نهم ماه دسمبر پار سال نیز در مورد ازسرگیری گفت و گوهای صلح تأکید شده بود.

دور نخست گفت و گوهای مستقیم صلح میان حکومت افغانستان و طالبان به میانجیگری پاکستان در ماه جولای سال گذشته انجام شد ولی پس از بر ملا شدن خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر پیشین این گروه گفت و گوها متوقف شدند.

گفته می شود، طالبان درین نشست چهار جانبه اشتراک نخواهند داشت.

طالبان به دو گروه عمده یکی به رهبری ملا اختر محمد منصور و دیگری به رهبری ملا محمد رسول تقسیم شده اند.

اما، شورای عالی صلح افغانستان می گوید با وصف چند دستگی در میان طالبان، آمادۀ گفتگو است.

شاهزاده شاهد سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان گفت:

“ما از همه طالبان افغان می خواهیم که اگر نماینده گان شان را از یک آدرس برای گفت و گو های صلح معرفی می کنند و یا چندین آدرس، ما آماده ایم که با آنان گفتگو کنیم و از اعلام آماده گی شان نیز استقبال می کنیم.”

ایاز وزیر یک دیپلومات سابق و تحلیلگر پاکستانی است. او می گوید، هنوز زود است که در مورد دست آورد این نشست چهار جانبه صحبت شود.

وی افزود:

” فکر نمی کنم که نتیجۀ خاص در پی داشته باشد. چون این اولین نشست چهار جانبه است. آنان درین نشست چارچوبی را ایجاد می کنند که کار شان چگونه خواهد بود و به چی چیزها اهمیت خواهند داد. بعد از آن، می توان گفت که آیا هدف خود را حاصل می کند یا نه.”

نشست چهار جانبه در اسلام آباد در حالی برگزار می شود که طالبان حملات شان را در مناطق گوناگون به خصوص در ولایت هلمند افزایش داده اند.

اکنون، در میان جنگ و صلح، دیده شود که نقشه راه، به چی زودی راه را برای گفتگوهای صلح و برقراری صلح پایدار در افغانستان هموار خواهد ساخت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار