افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 22 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

استیضاح حق قانونی ولسی جرگه می باشد!

عبدالظاهر قدیر

 

ولسی جرگه افغانستان می‌گوید، استیضاح وزیران حق قانونی آنها است و مسئله وزیران استیضاح شده ختم شده‌است.

 

ظاهر قدیر معاون اول ولسی جرگه که ریاست جلسه روز گذشته این جرگه را بر عهده داشت از برخی مقامات حکومتی خواست تا از مداخله در این مسئله خودداری نماید.

 

وی گفت:

 

“ولسی جرگه در مورد استیضاح وزیران روز گذشته نیز اشاره کرده و این موضوع حل شده‌است و قوه‌های سه گانه بر اساس قانون با هم همکاری دارند و هیچ نوع تقابل میان آن‌ها وجود ندارد و ولسی جرگه تقابل را نمی‌خواهد اما از برخی مقامات حکومتی می‌خواهیم تا به این مسئله بیشتر از این نپردازند.”

 

آقای قدیر هفته گذشته در یک نشست هشدار داده گفته‌است که اگر حکومت کاندید وزیران جدید را معرفی نکند آن‌ها نیز بودجه را تصویب نمی‌کنند.

 

این اظهارات پس از آن مطرح می‌گردد که هفته گذشته ولسی جرگه ۱۶ وزیر را که کمتر از ۷۰ درصد بودجه انکشافی را مصرف کرده‌بودند استیضاح نمودند که ۷ تن آن‌ها از سوی این جرگه سلب صلاحیت شدند.

 

رئیس جمهور غنی مسئله استیضاح و سلب صلاحیت وزیران را به خاطر تفسیر به ستره محکمه فرستاده اما تا کنون ستره محکمه در این مورد کدام فیصله نکرده‌است.

 

از سوی هم رئیس اجرائیه حکومت افغانستان نیز مسئله تقابل میان حکومت و ولسی جرگه را رد می‌کند.

 

عبدالله عبدالله روز گذشته در آغاز نشست شورای وزیران به خبرنگاران گفت، با فیصله ستره محکمه مسئله استیضاح وزیران حل می‌گردد.

 

وی افزود:

 

“امیدوار هستیم که ان‌شاءالله با تصمیم ولسی جرگه و تصمیم ستره محکمه مسایلی که در مورد آن سؤال ایجاد شده‌بود، سؤالات حل شود.”

 

در عین حال موسی فریور یک‌تن از کارشناسان مسایل حقوقی می‌گوید، در مورد این‌که رئیس جمهور مسئله استیضاح وزیران را به ستره محکمه راجع کرده نیز ابهام وجود دارد.

 

به گفته فریور، هنوز هم روشن نیست که آیا قوه قضائیه افغانستان صلاحیت تفسیر قانون اساسی را دارد یا کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار