افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 7 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

استیضاح بعدی ولسی جرگه = وزیر داخله

در حالیکه بحث نبود وزیر دفاع و گسترش دامنه ناامنی ها در افغانستان تا هنوز پا برجاست، ولسی جرگه تصمیم گرفته تا نورالحق علومی وزیر داخله کشور را نیز استیضاح کند.

 

هیئت اداری این جرگه می گوید: هر چند در 13 سال گذشته سلب صلاحیت مسوولان سکتور های امنیتی در راستای بهبود اوضاع امنیتی موثریتی نداشته، اما در شرایط موجود ناگزیر اند تا از این طریق بالای حکومت فشار وارد کنند.

 

عبدالرؤف انعامی منشی این جرگه روز گذشته به خبرنگاران گفت: قرار است برای تعیین روز استیضاح وزیر داخله، جلسه روسا به روز سه شنبه تصمیم بگیرد:

 

“برای استیضاح وزیر داخله 63 امضاء جمع شده وکلا خواستار استیضاح وزیر داخله شدند، اما تا کنون کمیته ای روسا در این مورد تصمیم نگرفته که این شامل اجندا در کدام روز می تواند شود. هر استیضاح به معنی سلب صلاحیت نیست می توانند هر کدام از ضوابط محترم سکتور های امنیتی دلایل قانع کننده ارائه کنند تا سلب صلاحیت نشوند، اما برای وضاحت دادن باید آماده باشند.”

 

عدم هماهنگی میان سکتورهای امنیتی، کمبود و یا نبود تجهیزات جنگی برای پولیس و عزل و نصب های سلیقوی، از انتقاد های مهم شماری از وکلای، بالای وزیر داخله است.

 

گزارش ها می رسانند که در نشست اخیر، برخی از شخصیت های سیاسی و جهادی پس از انفجار یک دیپوی بزرگ مهمات در ولایت پروان، روی این موضوع که وزیر داخله نماینده گی از مجاهدین نمی کند و باید از سمتش برکنار شود، بحث های صورت گرفته است.

 

این در حالیست که پیش از این نورالحق علومی وزیر داخله افغانستان با حضور در جلسه استجوابیه شورای ملی دلیل ناامنی ‌ها در کشور را عملیات‌ نظامی پاکستان در وزیرستان شمالی علیه طالبان و فرار آنها به افغانستان خواند.

 

در این حال برخی از اعضای ولسی جرگه می گویند: عدم تأمین منافع فردی برخی از حلقات مشخص در شورای ملی سر انجام پای وزیر داخله را به مجلس استیضاح می کشاند.

 

اکبر ستانکزی یکتن از اعضای ولسی جرگه گفت:

 

” این کار یک حلقه ای مشخص است که اینجا کار می کنند و قبلاً از وزارت داخله منفعت بیشتر بدست می آوردند و اکنون آنرا از دست داده اند، یا برادران شان کا امر های حوزه ها بودند از کار های شان برکنار شده اند، اکنون به نوعی کوشش می کنند که وزیر امور داخله را استیضاح کنند.”

 

بر اساس ماده 92 قانون اساسی افغانستان، ولسی جرگه به پیشنهاد بیست درصد کل اعضای این مجلس می تواند هر یک از وزرا را استیضاح کند.

 

نظریات متفاوت در خصوص موضوع استیضاح وزیر داخله افغانستان در حالی مطرح می شود که برخی از کارشناسان ایجاد طرح ها و پیشنهادات جامع از سوی شورای ملی را موثر تر از آن می دانند که وزرا بار ها مورد استجواب و یا استیضاح قرار بگیرند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار