افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 28 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

استقبال ولسی جرگه از استعفای نورستانی

استعفای احمد یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از سمت اش، واکنش های را برانگیخته است.

 

هیئت اداری ولسی جرگه افغانستان این اقدام را یک گام مثبت دانسته می گوید حکومت با استفاده از این فرصت، باید روند اصلاحات انتخاباتی را تسریع ببخشد.

 

نعمت الله غفاری معاون دوم این جرگه روز گذشته گفت، بر بنیاد قانون اکنون مشکلات سد راه حکومت در بخش معرفی کمیشنران جدید و اصلاح نظام انتخابات، اندک شده است.

 

آقای غفاری از حکومت خواست تا برای برگزاری به موقع انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی ها تلاش های همه جانبه اش را بخرچ دهد:

 

” این مسئله را یک گام مثبت میخوانیم و امیدوار هستیم مشکلات حل شود، هرچه زودتر باید زمینه برگزاری انتخابات فراهم گردد، تمامی مردم و وکلا منتظر اند تا انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی برگزار شود. “

 

احمد یوسف نورستانی رئیس اسبق کمیسیون مستقل انتخابات

 

بیست و چهارم ماه میزان سال روان خورشیدی تاریخ است که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان برای برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی ها مشخص شده است؛ اما هیئت اداری ولسی جرگه افغانستان می گوید نا امنی و کمبود بودجه از موانع عمده بر سر راه برگزاری این انتخابات است و حکومت باید برای برطرف ساختن آن تلاش جدی کند.

 

احمد یوسف نورستانی که پیش از این تاکید می کرد که هیچ کس نمی تواند او را از سمت اش بحیث رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان برکنار کند، به روز شنبه از مقام اش کنار رفت و رئیس جمهور نیز استعفی اش را پذیرفت.

 

با آنکه از موجودیت برخی فشار ها و پیشنهاد امتیازات در عقب استعفی وی سخن زده می شود؛ اما ریاست جمهوری و کمیسیون مستقل انتخابات می گویند که آقای نورستانی بخاطر تامین منافع ملی استعفی داده است.

 

اما شماری از آگاهان مسایل حقوقی می گویند موانع قانونی بر سر راه تعین کمیشنران جدید کمیسیون های انتخاباتی زمانی برطرف خواهند شد که، فرمان تقنینی رئیس جمهور در مورد تشکیل، وظایف و صلاحیت های کمیسیون های انتخاباتی که در حال حاضر در ارگ است، از سوی ولسی جرگه تصویب شود.

 

داکتر کبیر رنجبر یکی از این آگاهان گفت حکومت باید شورای ملی را تشویق کند تا به این فرمان رای مثبت بدهد:

 

” حکومت باید هرچه زودتر این فرمان تقنینی را به ولسی جرگه بفرستد، زمانی که آن را به ولسی جرگه فرستاده شد باید حکومت ذهنیت ها را برای تصویب آن در ولسی جرگه آماده ساخته باشد که اعضای ولسی جرگه به آن رای مثبت بدهد، زیرا فرمان تقنینی قبلی در این مورد تقریباً با اکثریت آرا رد شد، اگر این بار نیز رد گردد، مشکل بزرگ قانونی را ایجاد می کند و حکومت نخواهد توانست در ترکیب فعلی کمیسیون های انتخاباتی تغییری را وارد کند. “

 

اما این که چه زمانی ریاست جمهوری افغانستان فرمان تقنینی مبنی بر تشکیل، وظایف و صلاحیت های کمیسیون های انتخاباتی را به ولسی جرگه می فرستد و آیا این جرگه آن را تصویب خواهد کرد یا نه؟ سوالیست که گذشت زمان به آن پاسخ خواهد داد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار