افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 23 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

استقبال وزارت دفاع از اقدام امریکا در مبارزه علیه داعش

وزارت دفاع افغانستان صدور جواز اشتراک نیروهای امریکایی در مبارزه با گروه داعش را از سوی پنتاگون، گام خوب برای مبارزه با تمامی گروه های تروریستی در افغانستان میداند.

پس از اعلام پایان ماموریت نظامی نیروهای امریکایی در افغانستان، اکنون این نیروها بار دیگر آماده میشوند تا در میدان های جنگ با گروه داعش در افغانستان برزمند.

این تصمیم امریکا با خوشبینی وزارت دفاع افغانستان روبه رو شده است، این وزارت هرچند میگوید به توانایی نیروهای امنیتی افغان در مبارزه با هر گروه تروریستی باور دارد، اما تاکید می ورزد در صورت نیاز، حضور نیروها ی خارجی در میدان های جنگ گام خوبی خواهد بود.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز گذشته گفت، بر اساس صدور این جواز از سوی پنتاگون، نیروهای خارجی بیشتر در حمله های مشترک هوایی با نیروهای افغان برضد گروه داعش نقش خواهند داشت: ” ایالات متحد امریکا در گذشته و در حال حاضر نیز، در حمله هوایی کمک کرده است و میکند. این کمک ها هم شامل مبارزه با گروه های القاعده، طالبان بوده است و اکنون گروه داعش نیز شمال این مبارزه است. پس این کار خوبی است که در صورت نیاز این نیروها با ما کمک کنند زیرا مبارزه با تروریزم تنها مسئولیت افغانستان نه بلکه، مسئولیت جهان است. “

وزیری تاکید می ورزد که مبارزه با گروه های تروریستی تنها مسئولیت افغانستان نه، بلکه تمامی کشورهای جهان باید برای نابودی این گروه ها متعهد شوند.

پیش از این امریکا که این گروه را هدف نظامی اش در سوریه و عراق گفته اکنون به تازه گی اعلام کرده است که قوماندانان اینکشور اجازه عملیات نظامی در برابر گروه داعش در افغانستان را نیز خواهند داشت.

این تصمیم پس از آن گرفته میشود که وزارت خارجه امریکا هفته گذشته اعلام کرد این گروه که اعضای آن زیرنام “داعش خراسان” در افغانستان و پاکستان فعالیت دارند، از سوی این کشور در فهرست تروریستان شامل شده اند.

گروه داعش در شماری از بخش های افغانستان بخصوص در برخی از ولسوالی های ننگرهار فعالیت دارند.

این گروه نزدیک به یک سال پیش، فعالیتش را در افغانستان و پاکستان آغاز کرد.

تا کنون روشن نیست که چه شمار افراد شامل این گروه اند اما بر اساس گزارش ها، شماری از طالبان افغان و پاکستانی با این گروه یکجا شده اند.

حی گُل سلیمان خیل یکی از کارشناسان نظامی در باره اثرگذاری نقش نیروهای امریکایی در مبارزه با داعش میگوید: ” اگر امریکا صادقانه همکاری کند و بخواهد ریشه های داعش را در افغانستان بخشکاند، میتواند این گروه را نابود سازد، عملیات های هوایی این نیروها برای نابودسازی گروه داعش و دیگر گروه های تروریستی در افغانستان، بسیار موثر است. اما این عملیات ها باید در هماهنگی با حکومت افغانستان انجام شود. “

پیش از این خلا های که به باور برخی از مقام های امریکایی و افغان در راهکار نظامی نیروهای خارجی در افغانستان وجود داشته است، سبب شده تا جنگ در این کشور زمانگیر شود.

حی گل سلیمان خیل از کارشناسان نظامی میگوید، به حکومت افغانستان و امریکا لازم است تا این بار از تکتیک متفاوت برای نابودی گروه های تروریستی در افغانستان کار گیرند و نگذارند تا فعالیت گروه داعش در این کشور گسترش پیدا کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار