افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 2 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

استقبال حامد کرزی از موضع ترمپ!

کرزی ترمپ

به گزارش افغان تلکس، حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان، از موضع اخیر ترمپ در برابر پاکستان استقبال کرد.
ترمپ، در نخستین روز سال ۲۰۱۸ عیسوی در تویتر خویش در نخستین پیام، پاکستان را من‌حیث کشور دورغگو یاد کرده و گفته است که این کشور در بدل ملیاردها دالر کمک‌ امریکا، بدون فریبکاری و دروغ، کاری دیگری نکرده است.

آقای ترمپ، نوشته است در ۱۵ سال گذشته امریکا، احمقانه بیش از ۳۳ ملیارد دالر به پاکستان کمک کرده است و آنان به جز دروغ و نیرنگ به ما چیزی نداده و رهبران ما را احمق فکر کرده اند. آنان به دهشت افگنانی پناهگاه امن داده اند که ما با همکاری کم، آنان را در افغانستان هدف قرار می‌دهیم. دیگر بس است.

حامد کرزی، که در چند سال‌ اخیر روابط چندان خوب با ایالات متحده نداشت و هر از گاهی پالیسی‌های آن کشور را در قبال افغانستان انتقاد می‌کرد، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که موضع اخیر رییس جمهور ترمپ در برابر پاکستان، تایید موضع ۱۵ سالۀ افغان‌ها است.

آقای کرزی افزوده است ما این اظهارات رییس جمهور ترمپ را استقبال می‌کنیم. پیشنهاد ما این است که در افغانستان جنگ متوقف شود و با همکاری مشترک کشورهای منطقه بر حاکمان نظامی پاکستان آن گونه فشار آورده شود که نتیجۀ آن صلح در افغانستان و منطقه باشد.

رییس جمهور پیشین کشورمان، گفته است، او همواره تأکید داشت که پناهگاه‌ها و مکان‌های تروریستان در قریه ها و خانه‌های افغان‌ها نیست؛ بلکه خارج از این کشور است و بمباردمان خانه‌های افغان‌ها مبارزه با تروریزم نه، بلکه کشته‌شدن بیشتر افغان‌ها است.

تا اکنون حکومت وحدت ملی در مورد این اظهارات آقای ترمپ، واکنش نشان نداده است؛ اما حمدالله محب، سفیر افغانستان مقیم واشینگتن، این تویت رییس جمهور ترمپ را برای آن عده از افغان‌ها پیامی خوانده است که از مدت طولانی به این‌سو به دست تروریستان پاکستانی به بدبختی مواجه شده اند.

خواجه آصف، وزیر خارجه پاکستان، این اظهارات آقای ترمپ را بی‌اهمیت خوانده است.

آقای آصف در مصاحبه با تلویزیون جیو پاکستان گفته است پیش از این پاکستان به امریکا گفته که بیشتر از این کاری نمی‌تواند و بر همین بنیاد اظهارات ترمپ هیچ اهمیت ندارد.

وزارت خارجۀ پاکستان، شام روز شنبه، جهت وضاحت سخنان ترمپ، دیوید هالی، سفیر آن کشور مقیم اسلام‌آباد را به آن وزارت، نیز فراخوانده بود.

قرار است کابینۀ پاکستان روز چهارشنبه در این مورد صحبت کند.

  1. رحمت الله نظری :

    زنده باد کرزی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار