افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 30 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

استقبال از حبس یک پولیس افغان، بجرم قتل و زخمی کردن دو خبرنگار

در سیزده سال گذشته این اولین باری است که نهاد های عدلی و قضایی افغانستان یک مامور پولیس را به جرم قتل و زخمی نمودن دو خبرنگار به بیست سال حبس محکوم میکند.

 

این اقدام ارگان های عدلی وقضایی افغانستان با استقبال گرم نهاد های دفاع از خبرنگاران این کشور روبه رو شده است.

 

مجیب خلوتگر رییس اجرایی نی یا اداره حمایت از رسانه های آزاد درافغانستان روز گذشته گفت که این اقدام حکومت افغانستان ستودنیست.

 

این اظهارات درحالی صورت میگیرد که ستره محکمه افغانستان روز شنبه یک افسر پولیس را به جرم قتل و زخمی ساختن یک عکاس و یک خبرنگار به بیست سال حبس محکوم کرد.

 

نقیب الله مامور پولیس در چهارم اپریل سال 2014 میلادی در دور اول برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان،این دو تن را که مربوط خبرگزاری اسوشیتد پرس بودند و مسایل انتخابات را تحت پوشش قرار میدادند در ولایت خوست مورد حمله قرارداد.

 

نیدرنغاس عکاس استوشیتد پرس بلافاصله جان داد اما شش مرمی به بدن گانن، خبرنگار این خبرگزاری اصابت کرد و وی را شدیداً زخمی ساخت.

 

این خانم اکنون در کانادا تحت مداوا قرار دارد.

 

از سوی هم احسان الله آرین زی منشی سفما یا انجمن رسانه‌های آزاد آسیای جنوبی در افغانستان این اقدام نهاد های عدلی و قضایی این کشور را برای مصونیت فضای کاری خبرنگاران به فال نیک میگیرد:

 

” من این را یک اقدام خوب میدانم و فکرمیکنم که این باری اول است که دراین کشور به جرم قتل یک خبرنگار فعال زن یک فرد مجازات میشود.

 

من این اقدام را می ستایم و ازخداوند میخواهم تا در نهاد های عدلی وقضایی افغانستان این این توانایی پیدا شود که همه مجرمین را مجازات کند. ”

 

این درحالیست که در چند سال قبل چندین تن از خبرنگاران افغان از سوی افراد مسلح ناشناس به قتل رسیده اند، زخمی شده اند ودر برخی موارد مورد لت و کوب جدی قرار گرفته اند.

 

خبرنگاران افغان و نهاد های ملی و بین المللی دفاع از خبرنگاران از حکومت افغانستان بارها خواسته اند تا عاملین قضایای قتل خبرنگاران را مجازات کند.

 

خبرنگاران افغان و نهاد های دفاع از آنان ابراز امیدواری میکنند تا با محکوم کردن این مامور پولیس به بیست سال حبس تا حدی زمینه کاری برای خبرنگاران افغان مصون گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار