افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 7 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

استقبال از توافق اولیه تهران و واشنگتن اما…

سالها قبل و زمانی که در دولت سید محمد خاتمی رییس دولت اصلاحات ایران، حامد کرزی رییس دولت انتقالی افغانستان، همزمان دست نمایندگان ارشد کشورهای ایران و امریکا را فشرد و هردو را دوست خود خواند؛ کسی گمان نمی کرد این به حقیقت بپیوندد.

 

در واقع تا پیش از 48 ساعت گذشته که بیانیه مشترک لوزان توسط وزرای خارجه ایران و نماینده کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد درخصوص توافق ابتدایی تهران و واشنگتن، هر دولت، حکومت، رژیم یا نظامی یا در قطار ایران بود یا امریکا و اسراییل.

 

اما با تغییر زبان دیپلماسی ایران و همزمان تغییر نگرش دولت باراک اوباما درخصوص حل و فصل منازعات هسته ای منطقه و غنی سازی اورانیوم ایران در قلب آسیا، اینک کشورها می توانند دست دوستی خود را بی هیچ واهمه یا اصطکاکی همزمان بسوی تهران و واشنگتن دراز کنند.

 

به تبع این دستاورد بزرگ برای دو قدرت شرق و غرب که گفتگو و ارایه راهکار جای تحریم و رقابت های نظامی در کشورهای جنگ زده را گرفت، حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان از اولین کسانی بود که مراتب تبریک و شادباش خود را مخابره کرد و نیز آن را گام مهمی در امنیت و ثبات و اقتصاد کابل خواند.

 

انگلیس، فرانسه، چین، روسیه، آلمان در روی میز مذاکرات و اسراییل در پشت پرده جدا از تمام خط مشی های مشترک یا متفاوتی که در خصوص ایران اتخاذ کرده اند امریکا را بعنوان اهرم فشار یا به عبارتی وزنه خود قرار داده اند بنابراین توافق اصلی میان تهران و واشنگتن بوده است.

 

افغانستان نظر به شرایط نامساعدش در طول بیش از سه دهه گذشته ضربات بسیاری از لحاظ امنیتی و سیاسی و اقتصادی از مخالفت ایران و امریکا خورد؛ همچنان که دیگر نمونه های کشاکش این دو قدرت شرقی و غربی در لبنان، سوریه و عراق به چشم می خورد.

 

لذا بیانیه ریاست جمهوری درخصوص استقبال و به فال نیک گرفتن توافق اولیه تهران و واشنگتن با همراهی لندن، پکن، مسکو، پاریس و برلین بسیار بجا و قابل اعتنا است و از آنجا نمود می یابد که گروهک داعش، شبه تروریست های طالبان و دیگر مخالفان مسلح مورد حمایت هیچ طرف مذاکره قرار نمی گیرند.

 

تحریم های اقتصادی اعم از واردات و صادرات بر ایران برای افغانستان نیز بعنوان یک همسایه و شریک تجاری گران تمام می شد ولی زین پس می توان با هزینه کمتر و از راه های مواصلاتی در دسترس تر برای تبادل کالا و یا کانال واردات و صادرات چابهار به آسیای مرکزی سود جست.

 

لغو سفر اشرف غنی به تهران و عدم دیدار با روحانی و دولت تدبیر و امید روی کار آمده در ایران گرچه خلأی در این میان بوجود آورد اما اشتباه بزرگتر رییس جمهور حکومت وحدت ملی دفاع همه جانبه از عربستان و مداخله تمام عیار در جنگ یمن است که می تواند وضعیت کابل را متزلزل تر کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار