افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 1 مارس , 2018 لینک کوتاه خبر :

استفاده تروریست ها از دنیای مجازی!

تروریست های شبکه ها اجتماعی

به گفته ستانکزی رییس امنیت ملی، در حال حاضر ترویست ها برای تحقق اهداف شان از دنیای مجازی بیشتر کار می‌گیرند.
محمدمعصوم ستانکزی، رییس امنیت ملی می‌گوید که رهبری گروه‌های تروریستی تجاوز را از کشورهای بیرونی بر خاک افغانستان انجام می‌دهند و تروریستان برضد منافع افغان‌ها از شبکه‌های مجازی استفادۀ بیشتر می‌کنند.

آقای ستانکزی، که در مراسم گرامی‌داشت از نهم حوت – روز عسکر در وزارت دفاع صحبت می‌کرد، گفت، بر بنیاد تحقیقات از اتباع کشورهای مختلف که به ظن اعمال تروریستی در افغانستان بازداشت شده اند، تروریستان، با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و مجازی، جوانان را فریب می‌دهند و آنها را جذب می‌کنند.

او افزود واقعاً دنیا به یک دهکدۀ کوچک تبدیل شده و در این دهکدۀ کوچک از سیستم‌های که در دنیای مجازی امروز مردم را با هم ارتباط می‌دهند، به عوض اینکه از این ارتباطات دنیای مجازی به نفع انسانیت استفاده شود…از این شبکه‌ها امروز تروریست‌ها و کسانی که برضد انسانیت استند، استفادۀ بیشتر می‌کنند، به همین خاطر بیداری بیشتر نیاز است.

رییس امنیت ملی افغانستان، تأکید کرد که شبکه‌های تروریستی در منطقه برای فریب جوانان جال گسترده اند و برای جلوگیری از نفوذ مخالفان بر اذهان جوانان، باید مبارزه از خانواده‌ها آغاز گردد.

در سال‌های اخیر، کاربرد شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک، تویتر، انستاگرام، تیلیگرام، وتس‌آپ و وایبر بیشتر در بین جوانان افغان مروج شده است.

کنش‌ها و واکنش‌ها در مورد برخی مسایل حساس در شبکه‌های اجتماعی به حدی بوده است که حکومت افغانستان را واداشت تا قانونی را برای پیگیری جرایم سایبری تدوین کند.

صلح و جنگ

سران حکومت در این مراسم، تأکید کردند که پلان گفتگوهای صلح با طالبان، از موقف ضعف نه؛ بلکه از جایگاه قوت در کنفرانس دوم پروسه کابل ارایه شد.

اشرف غنی، گفت، نیروهای امنیتی افغانستان در میدان جنگ نباخته اند و خطاب به قوای مسلح گفت شهامت شما زمینۀ این را فراهم کرد که حکومت وحدت ملی با اعتبار نفس مطلق و اعتماد بر قوای امنیتی و دفاعی بتواند که پلان آیندۀ صلح را از موقف قدرت، نه از ضعف و تضرع، پیشکش کند .

رییس جمهور غنی، هر تدبیر سیاسی در میز مذاکره را بدون قربانی نظامیان افغان بی‌فایده عنوان کرد و افزود که افغانستان میدان جنگ و سیاست را خواهد برد.

عبدالله عبدالله، رییس اجرائیه نیز گفت، نیروهای امنیتی و دفاعی افغان با شرایط دشوار مواجه اند – با توجه به این که اکثریت مطلق افغان‌ها خواهان صلح اند – مبارزۀ نظامیان افغان نیز برای تأمین صلح است.

او افزود جنگ به خاطر جنگ نیست؛ بلکه جنگی است که بر ما تحمیل شده و دفاع را مسؤولیت خود می‌دانیم و یقین داریم که در این سرزمین صلح تأمین می‌شود .

سران حکومت ، تعهد کردند که با تمام توان از نیروهای امنیتی و دفاعی حمایت می‌کنند و در راستای فراهم‌کردن سهولت‌ها و تجهیزات برای آنها تلاش خواهند کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار