افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 19 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

استفاده از کودکان سرباز از سوی هراس‌افگنان در ولایت بدخشان

تصاویری که احتمال میرود ۲ هفته قبل در جریان سقوط ولسوالی وردوج به دست طالبان ضبط شده باشد نشان میدهد که حداقل سه تن از افراد دستگیر شده زیر سن ۱۸ سال هستند.

 

مقام های محلی در ولایت بدخشان دیروز گفته اند که نیروهای امنیتی افغان دست کم ۱۲ تن هراس افگن را که گفته می شود هفت تن آنان کودکان سرباز هستند را از ولسوالی وردوج این ولایت دستگیر کرده اند.

 

تصاویری که احتمال میرود ۲ هفته قبل در جریان سقوط ولسوالی وردوج به دست طالبان ضبط شده باشد نشان میدهد که حداقل سه تن از افراد دستگیر شده زیر سن ۱۸ سال هستند. اما مقام ها در مورد سن و هویت کودکان سرباز جزئیاتی بیشتری ارائه نکرده اند.

 

درهمین حال؛ شاه ولی الله ادیب سرپرست ولایت بدخشان در رابطه با این موضوع گفته است که استفاده از کودکان سرباز از سوی هراس‌افگنان در این ولایت یک امر معمول است.

 

ادیب با این گفتار که تعدادی زیادی از کودکان سرباز در صفوف نیروهای هراس افگن در حال نبرد هستند تأکید کرد که وی نمیتواند در این باره آمار و ارقام بیشتر ارائه نماید.

 

بعد از چند روز درگیری شدید، نیروهای امنیتی توانستند ولسوالی وردوج را از تصرف طالبان بیرون کنند، اما درگیری‌ها میان دو طرف منجر به کشته شدن ۲۳ هراس افگن و ۳۲ نظامی افغان گردید.

 

بدخشان در این اواخر هر از گاهی شاهد حملات گسترده هراس افگنانه بوده که در این دوران ولسوالی وردوج و بهارک چند مرتبه به دست طالبان سقوط کرده اند.

 

زکریا سودا نماینده مردم بدخشان در مجلس نماینده‌گان گفت: “سقوط ولسوالی وردوج از سقوط ولسوالی بهارک ناشی میشود.”

 

وی از دولت خواست تا توجه جدی را رابطه به اوضاع در بدخشان مبذول نماید تا اوضاع امنیتی در مناطق شمال شرقی کشور بهبود یابد.

 

این در حالی‌ است که مردمان کشور و شماری از سازمان‌های مدافع حقوق بشر شورشیان طالب را در جریان سقوط کندز به جرایم جنگی متهم کرده‌اند.

 

باید به خاطر داشت که استفاده از اطفال در جنگ‌ها در سطح بین‌المللی محکوم گردیده و این کار جرایم جنگی تلقی شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار